18 ŞİRKET, 7000 ÇALIŞAN, 1 MİLYAR DOLAR CİRO

Erdemoğlu Holding bünyesinde 18 şirket bulunuyor. Mevcut çalışan sayısı yaklaşık 7 bin kişi. Erdemoğlu Holding, 2013 yılını 1 milyar dolar ciro ile kapattı. Yaptırdığı okullar, camiler ve yardımlarıyla topluma karşı sorumluluğunu yerine getiren holding, Mehmet Erdemoğlu Vakfı ile hayır işlerine devam ediyor.

Erdemoğlu Şirketler Grubu, 1970’ten beri zaman içerisinde büyüyüp farklı şirketleri bünyesinde topladı ve 2010 yılında Erdemoğlu Holding adını aldı. Bugün Erdemoğlu Holding çatısı altında Türkiye’nin en prestijli ve güçlü halı, iplik, ev tekstili ve mobilya firmaları faaliyet gösteriyor.

Holding, 2014 yılında % 20-25 büyüme bekliyor. Şu anki yıllık ihracat 240 milyon dolar. Holding bünyesinde 18 şirket bulunuyor. Mevcut çalışan sayısı yaklaşık 7 bin.

Erdemoğlu Holding, 2013 yılını 1 milyar dolar ciro ile kapattı. Halı üretiminde dünya çapında tanınan bir kuruluş olan Erdemoğlu Holding, ABD’de yatırım gerçekleştirmenin de planlarını yapıyor. Rusya’da iplik ve halı üretimi yapan holding, Çin’deki projelerini ise askıya almış bulunuyor.

Kuzey Carolina’da duvardan duvara halı üretmeyi planlayan Erdemoğlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu yaptığı açıklamada yerel yetkililerin bu yatırıma büyük destek verdiklerini ifade etti ve Rusya’daki yatırımlarını da genişleteceklerini söyledi.

Erdemoğlu Holding’in Diğer Faaliyet Alanları

İplik

Erdemoğlu Holding 1992 yılında Gaziantep’te bulunan fabrikasında iplik üretimine başladı. Bugün itibariyle bu tesiste yılda 24 bin ton akrilik iplik ve 27 bin ton polipropilen iplik üretiliyor. 24 bin ton elyaf boyama burada yapılıyor ve 2 bin 200 ton masterbatch boyama da yine bu tesiste gerçekleştiriliyor. Rostov’daki tesiste ise yılda 9 bin ton polipropilen iplik üretiliyor.

Bu arada 2011 yılında “Ak-Al İplik” holding bünyesine dâhil edildi ve bugün itibariyle Dinarsu markasıyla birlikte hizmet veriyor. Zonguldak’ta kurulu olan fabrika 66 bin metrekare kapalı alana sahip. Bu tesiste yılda 9 bin ton akrilik ve akrilik karışımlı kamgarn trikotaj ipliği imal ediliyor. Söz konusu tesisin uluslararası seviyede geçerliliği olan “Oeko-Tex Standard 100” sertifikası bulunuyor.

Erdemoğlu Holding’in 2014’te Besni’de üretime geçecek iplik fabrikasının ise 500 kişiye iş imkânı sağlanması bekleniyor.

Ev Tekstili

Erdemoğlu Şirketler Grubu, 2007 yılında Özerdem Mensucat’ı kurarak ev tekstili alanında faaliyet göstermeye başladı. 110 bin metrekare alana kurulu bu tesiste battaniye, nevresim takımları, havlu ve bornoz takımları, uyku setleri ve banyo klozet takımları başta olmak üzere her çeşit ev tekstil malzemesi üretiliyor.

Mobilya

Erdemoğlu Şirketler Grubu 2004 yılında mobilya sektöründe de faaliyet göstermeye başladı. Holding şu anda üretim çalışmalarını Torbalı/İzmir’de 600 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu olan 125 bin metrekare genişliğindeki kapalı tesisinde gerçekleştiriyor. Burada kanepeler, oturma grupları, yataklar, bazalar, yemek odası mobilyaları ve panel mobilyalar üretiliyor.

Merinos Lojistik

Merinos Lojistik, Erdemoğlu Şirketler Grubu’nun çeşitli sektörlerde imal ettiği ürünleri en hızlı ve güvenli şekilde müşterilere ulaştırmak amacıyla 2005 yılında kuruldu. Merinos Lojistik’in merkezi İzmir’de olup şirket profesyonel kadrolarıyla ülkenin ve dünyanın dört bir yanına hizmet veriyor.

Farklı Alanlardaki Yatırımlar

Erdemoğlu Holding farklı alanlarda da birtakım yeni girişimlerde bulunuyor. Bu doğrultuda Çatalca’da yenilenebilir enerji alanında yeni yatırımlar yapılıyor. 100 milyon dolarlık bu yatırım ile Çatalca’da kurulacak rüzgâr santralinin bu yıl hizmete girmesi bekleniyor. Şu anda 52,5 MW’lık üretim kapasitesine sahip santralin bu kapasitesinin 200 milyon kWh’ye ulaştırılması hedefleniyor.

İnşaat sektörüne de adım atan Erdemoğlu Holding’e ait Sefaköy’de bulunan 22 dönüm arazide Toya Yapı işbirliği ile konut projesi başlatıldı. Hâsılat paylaşımı modeli ile hayata geçirilen projede ünlü tasarım markası Dice Kayek imzası bulunuyor.

sosyal_2

Enerji Tasarrufu ve Verimliliği

Erdemoğlu Holding enerji kullanımı ve tasarrufu konusunda da sektöre öncülük ediyor. Bu doğrultuda Merinos Halı, Gaziantep Enerji Zirvesi’nde ilk kez verilen “Sanayide Enerji Verimliliği” ödüllerinde birincilik kazandı. Merinos Halı, Gaziantep Sürdürülebilirlik Akademisi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında ilk kez verilen Sanayide Enerji Verimliliği Ödülleri’nde “Fabrikalarda kullanılan kompresör ve elektrik motorlarının verimliliğinin artırılması” projesiyle büyük ölçekli firmalar kategorisinde birinci oldu. Proje için öz kaynaklarından 115 bin TL harcama yapan Merinos Halı, 4-6 ay gibi kısa bir sürede bu masrafı amorti etmeyi başardı.

Enerji verimliliği, Erdemoğlu Holding bünyesindeki firmalar için son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Merinos Halı, halı dokuma makinesi satın alırken bu makinelerin enerji tüketimini göz önünde bulunduruyor. Ayrıca üretim tesislerinde enerji tasarruflu lambalar ve led lambalar kullanılıyor. Bunun haricinde gün ışığından daha fazla faydalanabilmek için üretim tesislerinde aydınlatma panellerine yer veriliyor. Bu sayede hem gün ışığından daha çok faydalanılıyor hem de aydınlatma için harcanan enerji miktarı azaltılıyor. Tüm bunlara ek olarak ısıtma ve soğutma amacıyla kullanılan cihazların “A” sınıfı enerji verimliliğine sahip olmalarına dikkat ediliyor.

Türk Sanayisinin Parlayan Yıldızı

Erdemoğlu Holding bugün itibariyle Türk sanayisinin göz bebeklerinden birisi konumunda bulunuyor. Holding, gerek üretim gerekse ihracat faaliyetleriyle halı, iplik, tekstil ve mobilya sektörlerine yön veriyor ve diğer firmalara örnek teşkil ediyor. Erdemoğlu hem yurt içinde hem de yurt dışında son derece aktif bir holding olarak çalışmalarını sürdürüyor ve yakın gelecekte yurt dışındaki faaliyetlerini daha da yoğunlaştırmaya hazırlanıyor.

Erdemoğlu Holding sadece üretim ve ihracat yapmıyor, aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri de yürütüyor. Holding, bugüne kadar başta Besni olmak üzere pek çok yerde okullar, sağlık ocakları, camiler ve öğrenci yurtları açtı ve pek çok öğrenciye burs imkânı sağladı.

Erdemoğlu Holding; bünyesindeki firmaları, çalışanları, sahip olduğu inovatif üretim anlayışı ve toplumsal değerlere verdiği önemle ülkemizde hem ekonomik hem de sosyal anlamda önemli bir değeri temsil ediyor. Erdemoğlu Holding eminiz yakın gelecekte bugüne kadar elde ettiği başarıları daha ileri noktalara taşıyacak ve sektördeki saygın ve ilham verici konumunu korumaya devam edecektir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Erdemoğlu Şirketler Grubu’nun Kurucusu ve Onursal Başkanı Mehmet Erdemoğlu, yönetimi yeni nesle bıraktıktan sonra hayır işlerine odaklanmaya karar verdi. Uzun yıllar boyunca topluma faydalı hizmetlerde bulunan Mehmet Erdemoğlu bu çabalarının neticesinde 1999 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ödüllendirildi. Mehmet Erdemoğlu, 2006 yılında ise TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

2006 yılında hayata gözlerini yuman Mehmet Erdemoğlu’nun mirası yeni jenerasyon tarafından da devam ettiriliyor. Holding tarafından yakın zaman önce “Van İpekyolu Mehmet Erdemoğlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi” kuruldu. Bu eğitim kurumu bin 500 öğrenciye hizmet veriyor. Toplam 3 milyon 500 bin dolarlık yatırımla inşa edilen okulda 24 derslik, 3 bilgisayar laboratuvarı, 2 fen laboratuvarı ve 2 elektrik laboratuvarı bulunuyor.

Erdemoğlu Holding bugüne kadar 6 okul yaptırdı. 7. okul için de hazırlıklar sürüyor. Ayrıca Besni’de kurulacak Mimarlık Fakültesi’nin temelleri de Mayıs 2014’te atılacak. Bunların haricinde Onursal Başkan Mehmet Erdemoğlu adına bir vakıf kuruldu.

Ayrıca Erdemoğlu Holding’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında; Merveşehir’de kurulmuş olan Merinos sitesinde 5 yılını dolduran 836 çalışanına, kendi evine sahip olabilme imkânı sağlandı.

Bunlara ek olarak Erdemoğlu Holding, Adıyaman’ın Besni ilçesinde cami, sağlık ocağı ve sosyal tesisler inşa etti; aynı bölgede eğitim tesisleri, öğrenci yurtları, spor salonları ve kütüphaneler kurarak eğitime doğrudan destek verdi.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer