40 BİN LİRALIK İPEK HEREKE HALISI GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Santimetrekaresinde 1600 düğüm bulunan minyatür boyutlardaki ipek Hereke halısına 40 bin TL değer biçildi. “Hayat Ağacı” desenli el yapımı halı bugünlerde alıcısını bekliyor.

Kocaeli’nin Körfez İlçesi’ne bağlı Hereke Mahallesi’nde dokunan 15×15 cm ebatlarındaki ipek halı, 40 bin TL’lik değeriyle koleksiyoncuların büyük ilgisini çekiyor. Santimetrekaresinde 1600 düğüm bulunan yaklaşık 100 gram ağırlığındaki bu ufak halı, yüksek kalitesiyle kendinden hayranlıkla söz ettiriyor.

40 bin liralık Hereke halısı

Hereke’de 4 kuşaktan bu yana halıcılık yapan Ör ailesine ait Han Halıcılık’ta bugüne kadar dünya rekoruna sahip pek çok ipek halı imal edildi. Han Halıcılık’ın “Hayat Ağacı” desenli bu son eseri de halı meraklılarının büyük ilgisini çekiyor. Han Halıcılık’ın sahiplerinden Nurhan Ör, bunun dünyanın en ince halılarından birisi olduğunu vurguluyor ve şunları söylüyor: “Santimetrekaresinde 1600 çift düğüm var. Avucunuz büyüklüğündeki bu ürüne ortalama 2,5 veya 3 sene emek harcandı. El kadar halıda yaklaşık 3 yıllık emek var. Aylık işçilik maliyeti 1000 TL ise ve 30 ay boyunca üzerinde çalışıldıysa toplamda 30 bin TL işçilik ödenmiş demektir. Buna malzeme, tezgâh ve kar marjını eklediğinizde ortaya minimum şartlarda 30-40 bin TL’lik bir ürün çıkar. Ama ‘Bunun gerçek fiyatı nedir’ diye düşündüğünüzde belki 100 bin TL bile bu emek için azdır. Bu halıyı 10 karatlık bir taşla kıyaslıyorum. Tek parça bir taşın değeri neyse bu ürünün de bu fiyatı odur.”

4 kuşaktır halıcılık yaptıklarını belirten Nurhan Ör, Hereke’deki halıcılığın durumuna da değindi ve “Aile olarak Hereke halıcılığının ayakta kalması için elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz. Gelinen noktaya baktığımız zaman el halıcılığı her geçen gün kan kaybetmeye devam ediyor. Sanatseverlerin bu ürünlere daha çok ilgi göstermelerini bekliyoruz. Dünyada isim yapmış tek Türk markası olan Hereke halısı hak ettiği yerde değil. Bu konuda herkesin katkı vermesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer