BİR USTA BİN USTA PROJESİ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığını yaptığı “Bir Usta Bin Usta Projesi” Anadolu Sigorta tarafından finanse edilerek, 2012 yılındaki ikinci kursunu Kars’ta Heybe ve Kilim Dokumacılığı olarak açmıştır.

BİR USTA BİN USTA PROJESİ

Bu projenin amacı Anadolu’da kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi artırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmaktır.Açılan bu kursta başlangıç olarak; kilim ve heybenin tarihi, kilimin hangi malzemelerden yapıldığı ve tezgâh kurumu gibi genel bilgiler verilmektedir. Kursiyerler, kursun tamamlanmasına yakın da farklı motifleri oluşturma, desen büyültme ve küçültme gibi ileri konularda eğitimler almaktadır. Bu şekilde mesleği kendi başlarına sürdürebilecek yeterliliğe kavuşurlar.

Heybe ve Kilim Dokumacılığı Sanatı’na ilişkin; şehirdeki proje iş ortağı Karsod’dan Serap Çağatay’ın gözetiminde, Nuran Coşkun Aras tarafından eğitim verilmektedir.Katılan 21 kursiyerin 19’u başarıyla kursu tamamlayarak, yapılan törendeki konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in elinden katılım ve teşekkür belgelerini aldılar.Proje kapsamında planlandığı üzere bu sanatı sürdürecek ustalar da yetiştirildi.
Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş‘un katıldığı tören sırasında Anadolu Sigorta’nın Kilim ve Heybe Dokumacılığı Kursu hakkında bilgi alan Bakan Çelik’e geleneksel desenlerle bu kursta dokunan heybe hediye edildi. Ayrıca düzenlenen törene Kars Valisi Ahmet Kara, Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç da katıldı.

usta1

Kars’ta Heybe ve Kilim Dokumacılığı

Dokuma mesleği kültürel kimliğin bir simgesi olarak, geçmiş yıllardan bu yana kırsal kesimin geçim kaynağıdır. Geçmişle günümüz arasında bir iletişim kuran “Heybe ve Kilim Dokuma Sanatı” değişik kültür ortamlarına girerek, toplumumuz içindeki yerini tarihler boyu korumuştur.Ancak modern zamanlardaki değişim ile birlikte yok olma tehlikesi altına giren el sanatlarını, geleneksel yöntemlerle devam ettiren kişiler sayılıdır.

Tamamen ağaçtan yapılan tezgâhlarda dokunan kilimlerin, seçilen desenlerle dokumasına başlanır.Sonrasında da çözgü işlemi yapılmaktadır.Kenarların düzgün örülmesi ve desenin düzgün yerleştirilmesi dokumacılıkta dikkat edilmesi gereken en önemli konu olmaktadır.

Kaybetmek Yok

Proje, 2010 yılında 85.yılını kutlayan Anadolu Sigorta’nın, “Kaybetmek yok” sloganıyla özetlediği hizmet anlayışının bir göstergesi olmaktadır. Bu anlayışın sadece iş ortaklarını ya da sigortalılarını değil, Anadolu Sigorta’yı bugünlere taşıyan tüm Türkiye’yi kapsaması gerektiği bilinciyle bu proje oluşturulmuştur. Proje kapsamında her yıl Kültür Bakanlığı’nın önerdiği iller arasından 5 il ve meslek seçilmekte ve seçilen her meslek için 15 ile 20 arasında kursiyer eğitilmektedir. Proje ile 10 yıl boyunca 50 meslek ve toplam 1.000 usta adayının desteklenmesi hedeflenirken; bir ustanın elinde can bulan meslekler, projenin gerçekleşmesiyle yeni ustaların ellerine aktarılmaktadır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün teknik danışmanlığında sürdürülen projede 2012 senesi içerisinde Ankara’da Sedef Kakma, Kars’ta Kilim ve Heybe Dokuma, Muğla’da Cam Üfleme, Nevşehir’de Çömlek Yapımı ve Tokat’ta Yazma Baskı Kursları için “Kaybetmek Yok” denilmektedir.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer