DÜNYA ANTALYA’YA GELİYOR

Antalya gerek tarihi değerleri gerekse doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan turistik açıdan son derece değerli bir ilimizdir. Ulaşım olanaklarının gelişmesiyle her geçen yıl daha fazla turisti konuk eden bu şehrimiz 5 yıldızlı otelleri, birbirinden lüks tatil köyleri ve 500 bini aşkın yatak kapasitesine sahip konaklama tesisleriyle ülkemizin turizm yükünün önemli bir kısmını taşımaktadır. Antalya, tüm bu avantajlarını şimdi de fuarcılık sektörünün hizmetine sunuyor.

HALI VE ZEMİN SEKTÖRÜNÜN 2 DEV FUARI ANTALYA’DA

Antalya, Türkiye’nin en önemli turizm, sanayi, tarım, ticaret, kültür-sanat ve spor merkezlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Antalya muazzam turizm potansiyeliyle dünyanın en dikkat çekici şehirleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan bu şehrimiz otel sayısı, konaklama tesislerindeki yatak kapasitesi ve turistlere verilen hizmetin kalitesiyle ülkemizde lider konumdadır.

antalya_2

Doğal güzellikleriyle, plajlarıyla, tarihi mekânlarıyla, kültürel değerleriyle, spor tesisleriyle ve ziyaretçilerine sunduğu çeşitli eğlence imkânlarıyla Antalya ayrıcalıklı bir kentimizdir.
Biz de bu yazıda Antalya’yı farklı kılan söz konusu özellikleri ortaya koyduk ve bu güzel şehrimizin tarihi ve turistik değerlerini yakından inceledik.

Tarihçe
Antalya’nın tarihi binlerce yıl geriye gitmektedir. Antalya ve çevresi asırlar boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Şehir merkezine 30 km mesafedeki Karain Mağarası’nda bulunan ilkel aletler bölgenin Neolitik çağdan beri insanlar tarafından iskân edildiğini göstermektedir. Araştırmalara göre MÖ 1700 yıllarında bölge Hititler tarafından ele geçirilmiş ve “Anzarva Toprakları” olarak adlandırılmıştır. Daha sonraki dönemdeyse önce Lidyalılar ardından Persler bölgeye hâkim olmuşlardır. MÖ 150 yılındaysa Bergama Krallığı bu coğrafyayı kontrol etmeye başlamış ve Bergama Kralı 3. Attalos, Antalya (Attaleia) şehrini kurmuştur. 3. Attalos’un ölümünün ardından 1300 yıllık Roma ve Bizans egemenliği başlamış, 1207’de ise Selçuklu Türkleri şehri fethetmişlerdir. Antalya şehri 1391’de Osmanlı idaresine girmiş ve I. Dünya Savaşı’nın sonundaki İtalyan işgaline kadar bu durum devam etmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasını takiben Antalya, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli illerinden biri haline gelmiştir.

antalya_4

Ulaşım
Antalya’ya havayolu, denizyolu ve karayoluyla ulaşım mümkündür. Antalya Havalimanı’na her 2 dakikada 1 uçak iniş yapmaktadır. Antalya Havalimanı Türkiye’nin en yoğun 2. havaalanıyken, Avrupa’nın ise en yoğun 12. havaalanıdır. Antalya Limanı da Türkiye’nin en büyük ve yüksek kapasiteli limanları arasında yer almaktadır.

Antalya Expo 2016
Dünyanın en önemli kültür, tarih ve eğitim etkinliklerinden olan Expo organizasyonu 2016 yılında Antalya’da gerçekleştirilecektir. İlk kez 1851 tarihinde İngiltere’de düzenlenen Expo, bilimsel ve teknolojik hayata yaptığı katkılarla tanınmaktadır. Expo 2016 sayesinde Antalya şehri kültür turizmi açısından da kendini geliştirme fırsatı bulacak ve zaten bir cazibe merkezi olan bölge, prestijini ve saygınlığını uluslararası düzeyde arttıracaktır.

23 Nisan-30 Ekim 2016 arasında ziyarete açık olacak Expo 2016, 112 hektarlık alana kurulacak olup Antalya şehrine kültürel, sanatsal, bilimsel ve teknolojik düzlemde ciddi katkılarda bulunacaktır. Aksu Belediyesi sınırları içerisinde kurulacak olan fuar alanı ve botanik bahçesi, organizasyon bittikten sonra da ziyaret edilebilecektir.

antalya_3

Fuarcılık
Antalya son yıllarda fuar turizmiyle de ön plana çıkan bir şehir konumundadır. 1999 yılında açılan Antalya Expo Center, Anadolu’nun en büyük fuar, kongre ve şov merkezi olarak pek çok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Antalya Expo Center 65.000 metrekarelik bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Bunun 40.000 metrekaresi kapalı stant alanıdır. Fuar binası kolonsuz mimarisiyle estetik yönden oldukça çekici bir görünüm sergilemektedir. 6 hole sahip Antalya Expo Center, iki kattan oluşmakta olup iniş ve çıkışlar yürüyen merdivenlerle sağlanmaktadır. Bu merkezde sektörel fuarların yanında 4000 kişilik kongreler de düzenlenebilmektedir. Bunun haricinde binada 800 kişi kapasiteli 18 adet panel, komisyon ve çalışma odası bulunmaktadır. Ayrıca 2000 araç kapasiteli bir otopark da katılımcı ve ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur.
Mevcut kapasitesi ve olanakları itibariyle Antalya Expo Center ve Antalya şehri daha pek çok fuarı ve benzeri faaliyeti kaldırabilecek ekonomik güce ve istihdam imkânlarına sahiptir.
Antalya Expo Center’ın havalimanına uzaklığı sadece 2 kilometredir. Merkezi ulaşım ağları üzerinde bulunan fuar alanından 5 yıldızlı otellere, AVM’lere ve pek çok irili ufaklı restorana 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkündür.
Ayrıca fuar zamanlarında oluşabilecek ulaşım sıkıntısı göz önünde bulundurularak Rixos Downtown, Rixos Lares, The Marmara Antalya, Hotel Su ve Best Western Khan Hotel gibi otellerden fuar alanına ücretsiz servis kaldırılmaktadır.

antalya_5

Turizm ve Konaklama İmkânları

İstatistiklere göre Antalya şehri Türkiye’ye gelen her 3 turistten 1’inin uğrak noktası konumundadır. Antalya ülkemizin en fazla yabancı turist ağırlayan ilidir ve yatak kapasitesi açısından da Türkiye’de birinci sıradadır. Antalya’da toplam turistik konaklama tesisi sayısı 2000’i, yatak sayısı da 500 bini aşmıştır. Türkiye çapındaki tesislerdeki yatak sayısı yaklaşık 1 milyondur. Yani ülkemizdeki turizm tesislerinin yatak kapasitesinin yarısını Antalya karşılamaktadır.
Türkiye’deki 5 yıldızlı otellerin sayısı 413’tür. Antalya’daki 5 yıldızlı otellerin sayısıysa 210’dur. Yani ülkemizdeki 5 yıldızlı otellerin %51’i Antalya’dadır. Antalya’yı 53 adet 5 yıldızlı otelle İstanbul takip etmektedir.
Antalya, en çok yabancı turisti Rusya ve Almanya’dan çekmektedir. 2013 yılında Ocak-Haziran arasında 1,2 milyon Rus ve 1,1 milyondan fazla Alman turist bu şehrimizi ziyaret etmiştir. Bu iki ülkeyi Hollanda, Ukrayna ve İsveç takip etmektedir.

Plajlar
Antalya deyince ilk akla gelen şey kilometrelerce uzanan plajlardır. 590 kilometrelik sahil bandına sahip Antalya’da sahilin 290 kilometresi doğal kumsallardan oluşmaktadır. Bu plajların en önemlilerinden birisi Konyaaltı Plajı’dır. Kentin batısında yer alan Konyaaltı Plajı, ince çakıllı kuma sahiptir. Denizi sakindir ve hem yüzmek hem de su sporları yapmak için son derece idealdir.
Lara Plajı da bir başka önemli turistik noktadır. Türkiye’nin en büyük kum plajlarından birisi olan Lara Plajı’nda pek çok restoran, kır kahvesi, disko, futbol sahası, lunapark, çocuk parkı, plaj voleybolu sahaları ve koşu parkurları bulunmaktadır.

Tarihi Yerler
Antalya tarihi mekânlarının çeşitliliğiyle her yıl milyonlarca turistin başlıca uğrak yerlerinden birisi olmaktadır. Örneğin Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden olan Termessos bunların başında gelmektedir. Yaklaşık 1000 metre yükseklikteki bir plato üzerine kurulmuş olan antik kentte 4200 kişilik bir tiyatro ve antik döneme ait pek çok tarihi kalıntı bulunmaktadır.
Olimpos şehri de gerek Antalya’nın gerekse Türkiye’nin en popüler tarihi merkezlerinden birisi olarak büyük rağbet görmektedir. MÖ 200’de kurulan Olimpos, MS 600’e kadar insanlar tarafından yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Bölge Kemer ile Adrasan arasında yer almakta olup son derece yoğun bir şekilde ziyaret edilen turistik bir merkez konumundadır.
Phaselis de Antalya-Kemer yolu üzerinde yer alan ve MÖ 700’de Rodoslular tarafından kurulan tarihi bir yerdir.
Yaklaşık olarak MÖ 500’de kurulan Patara, şehir merkezinde bulunan renkli seramik yapılar ve tarihi tiyatrosuyla ünlüdür.
Perge şehri Antalya il merkezinin 18 kilometre doğusunda yer alan bir başka önemli tarihi mekândır. Perge şehri, Roma ve Bizans dönemlerinde varlığını sürdürmüş ve sahilde yer almadığı için korsan istilalarına uğramaktan kurtulmuştur. Perge, 15 bin kişilik tiyatrosu, agorası, surları, kiliseleri ve antik yollarıyla mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerin başında gelmektedir.
Aspendos ise sadece Antalya’nın değil Türkiye’nin en ünlü tarihi mekânlarından birisi olarak değerlendirilmektedir.
Bir başka önemli tarihi yer olan Side  Türkiye’nin en önde gelen turistik merkezlerinden birisi olarak görülmektedir.

Kültür-Sanat

Antalya şehri kültür-sanat faaliyetleri açısından da bir çekim merkezi konumundadır. Şehirdeki en önemli etkinliklerden biri Antalya Altın Portakal Film Festivali’dir. 1964 yılından beri düzenlenen festival, ülkemizin en önemli sinema etkinliği olarak kabul edilmektedir.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer