DUVARDAN DUVARA HALILARIN ÖZELLİKLERİ

Duvardan duvara halı üretimi, halı sektöründe temel ve başat bir konuma sahip olup sektörün en önemli unsurlarından birisidir. Duvardan duvara halılar farklı renk, desen ve doku çeşitleriyle müşterilerin beğenisine sunulmakta ve dünya çapında halı kullanıcılarının büyük ilgisiyle karşılaşmaktadır.

Duvardan duvara halılar, hem özel konutlarda hem işyerlerinde hem de kamuya açık mekânlarda rahatlıkla kullanılabilen türde halılardır. Duvardan duvara halı sektörü son derece gelişmiş olup dünyada gerçekleştirilen halı ticaretinin %70’ini duvardan duvara halı alım satımı oluşturmaktadır. Bu halılar geniş bir ürün yelpazesinde sunulan farklı renkleri, desenleri ve dokularıyla hem evlerde hem de ticari nitelikteki yerlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Biz de bu yazıda duvardan duvara halı konusuna eğildik ve bu tür halıların özelliklerini, kullanım yerlerini ve kullanıcılarına sağladıkları avantajları masaya yatırdık.

Duvardan Duvara Halıların Özellikleri

Duvardan duvara halılar gerek özel konutlarda gerekse kamuya açık mekânlarda rahatlıkla kullanmakta olup bu halıların, ahşap ve benzer yer döşemelerine nazaran pek çok üstün özellikleri vardır. Söz konusu halılar kullanıldıkları mekânda konforu ve rahatlığı arttırır, huzurlu ve sıcak bir ortam yaratırlar.

Duvardan duvara halıların her şeyden önce insan sağlığı ve güvenliği açısından olumlu birtakım özellikleri vardır. Olası bir kayma veya düşme durumunda halı, insan vücuduna gelecek zararları minimuma indirir.

Duvardan duvara halıların temizliği de kolaydır. Ev tipi elektrikli yıkama makinelerini kullanarak veya profesyonel temizlik yardımı alarak bu halıları kısa sürede süpürmek ve yıkamak mümkündür. Pek çok duvardan duvara halı tozu hapsedici özelliğe sahiptir. Bu sayede havadaki toz, halının iplikleri arasında kalır ve odadaki havanın kalitesi en iyi şekilde muhafaza edilir. Alman Alerji ve Astım Birliği (DAAB), 2005 yılı Haziran ayında düzenlenen Astım ve Alerji Kongresi’nde duvardan duvara halıların tozu tuttukları için astım ve alerji hastaları için yararlı olduklarını ifade etmiştir. Son yıllarda üretilen duvardan duvara halılar anti-bakteriyel niteliklere de sahiptir. Bu sayede bu tür halıların serildikleri ortamlar kısa sürede daha sağlıklı mekânlar haline dönüşmektedir.

Duvardan duvara halılar evlerde, iş yerlerinde, otellerde, mağazalarda, restoranlarda, bankalarda, hastanelerde ve diğer pek çok kamuya açık mekânda sıklıkla kullanılırlar. Bu tip halılar desen, renk ve doku seçiminde neredeyse sınırsız olanaklar sunarlar. Bu sebeple özellikle kontrat uygulamalarında öncelikli olarak tercih edilirler.

Günümüzde duvardan duvara halılar ileri teknoloji ile üretilirler. Maksimum faydanın elde edilebilmesi için halının nitelikleri ile kullanım amacının eşleşmesi gerekir. Bu sebeple ticari mekânlarda halının alımını yapacak yetkili kişi, mutlaka bir uzmanın desteğini alarak halı seçimini yapmalı ve satın alma işlemini gerçekleştirmelidir.

Dünyada gerçekleştirilen halı ticaretinin %70’ini duvardan duvara halı alım satımı oluşturmaktadır. Bu alanda lider ülkeler Belçika, Çin ve ABD’dir. Türkiye duvardan duvara halı üretimi ve ihracatında bu ülkelerin gerisinde kalmaktadır. Ancak Gaziantepli halı üreticileri başta olmak üzere ülkemizde halı sektöründe faaliyet gösteren pek çok firma her geçen gün bu konuya daha fazla ilgi göstermektedir.

YÜKSEK KALİTE STANDARTLARINDA ÜRETİM VE İSTİKRARLI BÜYÜME

Duvardan Duvara Halının Avantajları

Duvardan duvara halının diğer zemin kaplamalarına göre birtakım avantajları vardır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

- Kolay döşenip sökülür.

- Ses yalıtımı sağlar.

- Isı yalıtımı sağlar ve buna bağlı olarak daha fazla enerji tasarruf edilir.

- Son derece konforludur ve ortopedik rahatlık sağlar.

- Temizliği kolay ve pratiktir.

- Sağlıklı bir zemin kaplamasıdır. Düzenli bakım yapıldığı takdirde mikrop ve bakteri üretmez.

- Küf oluşumuna müsaade etmez.

- Estetik yönden çarpıcı ve yaratıcı sonuçlar verecek şekilde kullanılabilir.

- Sıcak ve samimi bir atmosfer yaratır. İnsanları fiziksel yönden olduğu kadar psikolojik yönden de rahatlatır.

- Geniş bir ürün yelpazesinde piyasaya sürülür. Farklı desen, renk, doku, kalınlık ve ağırlık seçenekleriyle müşterilerin beğenisine sunulur.

- Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Kullanım Yerine Göre Duvardan Duvara Halılar

Duvardan duvara halılar kullanıldıkları yere göre ikiye ayrılırlar:

Ev Kullanımına Uygun: Rahatlık hissi daha önceliklidir. Renk ve desen, evdeki diğer eşyalarla uyumludur.

Yoğun Kullanıma Uygun (Kontrat Halılar): Dayanıklılık daha önceliklidir. Yoğun insan trafiğine uygun olarak üretilir. Lekeye karşı direnç en üst seviyededir. Alev almama ve anti-statik olma gibi özellikleri vardır. Çoğunlukla otellerde, alışveriş merkezlerinde, sinemalarda ve bankalarda kullanılır. Yoğun kullanıma uygun duvardan duvara halılar özel konutlara da döşenebilir. Ancak ev kullanımına uygun duvardan duvara halılar kamuya açık yerlere döşenemez. Aksi takdirde halı çok kısa sürede yıpranır ve kullanılamaz hale gelir.

Duvardan Duvara Halı Döşemek

Duvardan duvara halı döşerken dikkat edilecek bazı püf noktaları vardır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

- Eski halı kaldırıldıktan sonra zemin elektrikli süpürge ile iyice süpürülmelidir.

- Zemin kuru, temiz, çatlaksız ve düzgün olmalıdır.

- Pencere ve kapılar açılarak oda iyice havalandırılmalıdır.

- Halıyı sermeye başlamadan önce tüm tamirat ve boya işleri bitirilmiş olmalıdır.

- Döşeme sonrası halının iplerinden bazıları kaçabilir. Bu iplikler çekilip uzatılmadan, keskin bir makas ile kesilmelidir.

- Kapıların rahat açılmasını engelleyen kısımlar düzeltilmeli ve yere iyice yapıştırılmalıdır.

Duvardan duvara halılar uzun yıllardır evlerde ve iş yerlerinde en çok tercih edilen yer kaplamalarının başında yer almaktadır. Bu tür halılar farklı renk, desen ve doku çeşitleriyle müşterilerin beğenisine sunulmakta ve dünya çapında halı kullanıcılarının büyük ilgisiyle karşılaşmaktadır.

Duvardan duvara halı üretimi, halı sektöründe temel ve başat bir konuma sahip olup sektörün en önemli unsurlarından birisidir. Dünya çapında Belçika, ABD ve Çin duvardan duvara halı sektöründe liderliklerini korurken Türkiye de bu ülkelerin arasına girmeye çalışmaktadır. Son derece gelişmiş olan bu sektör daha da gelişmeye açıktır ve yeni yatırımlar yapıldığı takdirde duvardan duvara halı üretimi ve bu ürünlerin dünya çapındaki sirkülasyonu çok daha çarpıcı seviyelere ulaşacaktır.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer