DUVARDAN DUVARA VE CAMİ HALILARINDA YENİ BİR İSİM

Kenan Erkol: “Genellikle proje bazlı çalışıyoruz. Yurtlar ve binalar için duvardan duvara halılar, cami projeleri içinse camilik desenler rağbet görüyor. Bizim yaptığımız işte belli bir modelin ön plana çıktığını söyleyemeyiz çünkü insanlar bir desenin motifini ya da rengini başka halıda da istiyorlar ve bir desenin 10 farklı modeli ortaya çıkıyor.”

Türkiye’de halı piyasası her geçen gün büyürken ve Türkiye, makine halısı üretiminde dünya çapında liderliğe oynarken Gaziantep merkezli Vipol Halı, sektörün önemli aktörleri arasına girebilmek için bu amansız yarışa dâhil oldu.

Vipol Halı her ne kadar genç bir firma gibi görünse de arkasında uzun yılların deneyimi ve birikimi bulunuyor. Biz de Firma Sahipleri Kenan Erkol, M. Fatih Sertkaya ve Şahin Çalışkan ile Vipol Halı hakkında konuştuk ve kendilerinden hem firmalarını hem de halı sektörünü değerlendirmelerini rica ettik.

2012 yılından beri halıcılık sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz. Oldukça genç bir firmasınız. Firmanızın kuruluş sürecinden bize biraz bahseder misiniz?

Firmamız genç ama geçmişi tecrübelerle dolu bir firma. Esasen 35 yıllık deneyimimiz var. Sadece Vipol Halı olarak yeni ve genç bir firmayız.

Üretiminizin ne kadarını yurt içinde pazarlıyor ne kadarını yurt dışına ihraç ediyorsunuz? Ürün ihracatı gerçekleştirdiğiniz başlıca ülkeler hangileridir?

Üretimimizin %70’ini yurt içinde pazarlıyoruz. Geri kalan kısmını ise yurt dışına gönderiyoruz.

Yıllık halı üretim kapasiteniz tam olarak ne kadar?

Yıllık halı üretimimiz şu an yıllık 750 bin metrekare.

vipol_2

Ürünlerinizin kalitesini nasıl denetliyorsunuz? Belirli bir standardı yakalamak için ne tür kalite kontrol faaliyetleri yürütüyorsunuz?

Düzgün üretimin ilk adımı kaliteli hammaddedir. Kaliteli hammadde seçimi ile başlayan üretim süreci dokuma aşamasından paketlenene kadar devam ediyor ve bizler tüm aşamalarda yüksek kaliteyi yakalamak için azami gayret gösteriyoruz. Ürünlerimiz en son paketleme sırasında kalite kontrolden geçiyor ve en nihayetinde sevkiyatları sağlanıyor.

Halı üretim sürecinde ne tür makineler kullanıyorsunuz? Bu makinelerin markaları nedir ve sayıları ne kadardır?

Halı üretiminde en son sistem olan bilgisayarlı tezgâhlar kullanıyoruz. Üç adet makinemiz bulunuyor. Tezgâhlarımız Van De Wiele marka.

Duvardan duvara halı ve cami halıları da üretiyorsunuz. Ürünleriniz içinde en çok rağbet gören halı türleri ve modelleri hangileri?

Ürünlerimiz arasından kıyaslama yapmak çok zor. Çünkü genellikle proje bazlı çalışıyoruz. Yurtlar ve binalar için duvardan duvara halılar, cami projeleri içinse camilik desenler rağbet görüyor. Bizim yaptığımız işte belli bir modelin ön plana çıktığını söyleyemeyiz çünkü insanlar bir desenin motifini ya da rengini başka halıda da istiyorlar ve bir desenin 10 farklı modeli ortaya çıkıyor.

Firmanızın önümüzdeki yıllara dair ne gibi bir vizyonu var? Vipol Halı hızlı bir büyümeyi mi yoksa küresel ve ulusal ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek kontrollü bir büyümeyi mi hedefliyor?

Vipol Halı’nın ilk amacı her zaman için kontrollü büyümek. Temelimiz ne kadar sağlam olursa o kadar sağlam ve dik dururuz. Makine almak kolay iş. Önemli olan o makineyi çalıştırabilmek ve çıkan ürünü müşterilerimize beğendirebilmek. Bundan dolayı ilk amacımız kontrollü büyümektir.

Türkiye’de halı sektöründeki hızlı büyümeyi nasıl yorumluyorsunuz? Kimileri bunun yapay bir büyüme olduğunu söylüyor. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

Türkiye’de Gaziantep halının merkezi durumuna gelmeye başladı. Artık müşteriler aracıları kaldırıp direkt üretimi yapan insanlara ulaşmak istiyorlar. Bunun nedeni de müşterilerin hem maliyetlerin kısılmasını sağlamaya hem de istedikleri ürünü doğru bir şekilde satın almaya çalışmaları.

Büyüme meselesine geldiğimizde ise Gaziantep’in dünya halı üretiminin henüz küçük bir kısmını alabildiğini görüyoruz. Daha büyük bir paya geçmek için büyümek şart. Bunun için de büyümeyi suni olarak görmüyoruz.

Sizce sektörün temel sorunları nelerdir?

Sektörün temel sorunları olarak kalifiye eleman sıkıntısı, hammadde eksikliği, sektör dışından giren tecrübesiz firmaların mantıksız bir şekilde rekabet etmeleri, yurt dışında hala Türkiye mallarına tam olarak güvenilmemesi ve halı firmaları arasındaki koordinasyon eksikliği gibi unsurlar ön plana çıkıyor.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer