GAZİANTEP’İN BAŞARI ÖYKÜSÜ

Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu: “Gaziantep’in başarısındaki en önemli unsur ortak akılla hareket etmesidir. Bütün kurumlar bir araya gelerek sorunların üzerine ortak bir fikirle, güç birliğiyle gidiyoruz.”

gso3

İpekyolu Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde Zeugma Kültür ve Kongre Merkezi’nde 2. Kalkınma Ajansları Konferansı kapsamında, “Gaziantep’in Başarı Öyküleri” konulu oturum gerçekleştirildi.
Oturuma konuşmacı olarak, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topcuoğlu, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Bülent Özkan katıldı.
Gaziantep’in sanayi ve ihracat alanındaki başarı öyküsü konulu bir konuşma yapan GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Gaziantep’in İpekyolu üzerinde olması nedeniyle ticaretin güçlü olduğunu söyledi.
Topçuoğlu, özellikle 1850’lerde ipek dokumacılığı ve bunun ihracatının İspanya’ya yapıldığına dair şehir kayıtları olduğunu belirterek, “Gaziantep sanayisinin başlangıcı 1850 yılına dayanıyor. Bunun yanında el sanatları, bakır işletmeciliği de bugünün sanayisinin başlangıcı olmuştur. Gaziantep’te ilk sanayi tesisi de 1932 yılında İplik ve Dokuma Fabrikası olarak kurulmuştur. Daha sonra şehrin ihtiyaçları arttıkça 1969 yılında ilk Organize Sanayi Bölgesi (OSB), daha sonraki yıllarda da ikinci, üçüncü. dördüncü ve beşinci OSB’ler kuruldu. 1983 yılında da rahmetli Turgut Özal’ın başlattığı sanayi ve ihracat hamlesi Gaziantep’in sanayide çok hızlı bir ivme kazanmasını sağladı” dedi.

“Günümüzde sanayici ve iş adamının özgüveni arttı” diyen Topçuoğlu, şöyle devam etti:
“Geçen yılı 6,5 milyar dolar ihracatla kapattık. Artık katma değeri yüksek ve teknoloji geliştirmeye yönelik yatırımlarda nasıl çığır açabiliriz bu yönde çalışmalar yapmalıyız. GSYİH’ın 10 bini 20 bin dolara çıkarması için gene vizyon ve kıvılcıma ihtiyacımız var. İstişareye ve yeni hedeflere ihtiyacımız var. Antep’in başarısında en önemli şey ortak akıl. Bir araya gelerek sorunların üzerine ortak bir fikir ile güç birliği ile gitmesi yatıyor. Ticaret Odamız, Sanayi Odamız, İhracatçı Birlikleri ve diğer kurumlarla bir yumruk olarak olayları değerlendirdik ve şehri ileri noktaya taşıdık.” 
Gaziantep’e devlet yatırımının olmaması, kurtuluş savaşından da kaynaklı bir mücadele ve başarı odaklı çalışma ruhu olduğuna vurgu yapan Topçuoğlu, “İnsanlar birbirinden pozitif etkileniyor. OSB’de 2 kişi çalışıyorsa, ‘ben ondan daha iyi nasıl yaparım?’ diye uğraşıyor. Yeni yetişen nesiller mutlaka yabancı bir dil öğreniyor. Yabancı dil, ulaşım imkanı ve Irak kentimizin gelişiminde çok önemli unsurlardır. Havayolu trafiğinin Antep’e katkısı da oldukça önemlidir. En önemlisi de iş adamlarının cesareti. Bunlar kentimizin sanayi ve ihracatta başarılı bir şehir olmasını sağlıyor” diye konuştu. Topçuoğlu’nun konuşmasının ardından oturumda, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ihracatta Gaziantep’in 2023 hedefinin 30 milyar dolar olduğunu vurgulayarak Gaziantep’in ihracatta elde ettiği başarının öyküsünü anlattı. Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ise Gaziantep’in ticari alanda elde ettiği başarıları geçmiş dönemlerle kıyaslayarak ifade etti. 
Katılımcıların konuşmacılara sorduğu soruların cevaplanmasının ardından program sona erdi.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer