GAZİANTEP’TEN DÜNYAYA İHRACAT HIZLA ARTIYOR

Adil Konukoğlu: “Ocak-Nisan dönemi dikkate alındığında Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 oranında artarak 2 milyar 216 milyon 561 bin dolara ulaştı. Rekabet gücümüzü artırarak, dünya ihracat pastasından daha büyük pay almalıyız.”

Gaziantep’ten, Nisan ayında yüzde 6 oranında artışla 592 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

İhracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’ten bu yılın Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artışla toplam 592 milyon 245 bin dolar değerinde ihracat yapıldığını bildirdi.

Aylık ihracata göre Gaziantep’in, Nisan ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sıradaki yerini koruduğunu hatırlatan Konukoğlu, şu bilgileri verdi: “Ocak-Nisan dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 oranında artarak 2 milyar 216 milyon 561 bin dolara ulaştı. 2013 yılı Ocak-Nisan döneminde Gaziantep’ten 2 milyar 57 milyon 150 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı.”

Büyük azim ve özveriyle çalışan ihracatçıları kutlayan GSO Başkanı Konukoğlu, “Üreten ülkeler büyür, kalkınır. Bu ihracat artışımızı gerçekleştirmemizde katkısı olanlara çok teşekkür ederim. Bu vesile ile bütün çalışanların emek ve dayanışma gününü kutlarım” dedi.

YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRETİM VE İHRACAT BİLİNCİNİ YAYMALIYIZ

Gaziantep’in yatırım, üretim ve istihdamını artırırken ihracatını da artırmaya devam ettiğini vurgulayan Konukoğlu, önümüzdeki aylarda da dış ticaret hacmini yükselteceklerine, ihracat lehine olumlu gelişmeyi sürdüreceklerine inandıklarını söyledi.

“Gaziantep, köklerini tarihten alan girişimcilik ve sanayi ruhuna sahiptir” diyen Konukoğlu, birçok sektörde yüksek ihracat potansiyeline sahip olduklarını, bu konudaki fırsatı iyi değerlendirmek için Sanayi Odası olarak ellerinden gelen desteği verdiklerini belirtti.

Konukoğlu, 2023 hedeflerine ulaşmada tüm ekonomik taraflara önemli görevler düştüğüne işaret ederek, şunları kaydetti: “Uluslararası arenada rekabet gücümüzü artırarak, dünya ihracat pastasından daha büyük pay almalıyız. Yüksek katma değerli ürün üretimi ve ihracatına ağırlık vermeliyiz. Kaliteli üretim gücümüzle; Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve marka gücümüzü birleştirdiğimizde yaratacağımız sinerjiyle ihracat rakamlarımızın artacağına inanıyoruz. Bu bilinci tüm sektörlerimizde yaygınlaştırarak, 2023 hedeflerine ulaşma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.”

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer