GELENEKSEL MOTİFLER ZAMANA MEYDAN OKUYOR

Hayatı anlatan her detayı, farklı çizgiler ve renklerle içinde barındıran, tarih boyuncaüzerinden geçtiği her toprakta yeniden şekillenen, zenginleşen geleneksel motifler, halıdünyasında meydana gelen göz alıcı yeniliklere rağmen, halı tutkunlarının vazgeçilmeziolmaya devam ediyor.

GELENEKSEL MOTİFLER ZAMANA MEYDAN OKUYORÖzellikle gençlerin tercih ettiği modern çizgiler, büyük ölçüde halı modasını belirliyor. Farklı malzemeler, halı tasarımına renk katarken, cesur çizgiler de genç hedef kitlesinin kalbini fethediyor.

Ancak, halı dünyasında sürekli yenilenen,değişen yeni tasarımların yanı sıra geleneksel motiflerin modası hiçbir zaman geçmiyor.

Geleneksel motiflerin eskimeyen bu hâkimiyetlerinin nedeni, yüzyıllar boyunca geçtikleri her toprakta yeniden şekillenmeleri ve bu zaman içinde naif ve belki biraz da gizli bir dil olarak, Anadolu kadınının sessiz sözlerine tercüman olmalarıdır.

Motiflerin anlamlarını bilse de bilmesede, görsel olarak kendi kültürüneaşina bulan tüketici, modern ve yenitasarımların tüm albenisine rağmen,geleneksel modellerden de vazgeçemiyor.

Bu nedenle birçok halı firması, yeni koleksiyonlarının yanı sıra geleneksel çizgilere de her zaman yer ayırıyor.

Özellikle, Avrupa ülkelerinde geleneksel Türk halılarının daha çok tercih edilmesi, bu motiflerin sadece kültürel değil görsel olarak da ne kadar büyük bir zenginliği barındırdığını gösteriyor.

Geleneksel motiflerde kullanılan görsel şifrelerin bizim tarafımızdan kolaylıkla kabul edilmesi mümkün ancak, Avrupa kültüründe hiçbir karşılığı olmayan bu motiflerin yine de ısrarla tercih edilmesi, görsel ve estetik olarak sahip oldukları zenginlikten kaynaklanıyor.

Geleneksel motifler kendi güçleriyle zamana kolaylıkla meydan okuyor ve varlıklarını devam ettiriyorlar. Ancak bu motiflerin anlamlarının ve oluşum süreçlerinin yeniden hatırlatılması ve buna yönelik projelerin geliştirilmesi,unutulan bir kültürün de hatırlanmasını sağlayacaktır.

Geleneksel çizgilerin vücuda geldiğibir başka çalışma ise, bu çizgilerinmodern tasarımlarla yeniden yorumlanması.

Birçok halı firmasının başarılıçalışmalarıyla, farklı tasarımlardameydana gelen bu gibi halılar, tüketicitarafından da beğeniyle karşılanıyor.

Hem bu çizgilere farklı bir bakış açısı kazandıran, hem de modern halıları zenginleştiren bu tasarımlar farklı malzemelerle de zenginleştiriliyor.

Doğumu ve çoğalmayı anlatan motifler, hayatın ortaya çıkışına, hayatın temellerine ve korunmasına dair,ölüme ve ölümsüzlüğe ait motifler ve aile ile ilgili motifler, geleneksel tasarımların ana konularını oluşturuyor.

Bugün, çoğunlukla modern teknikler ile oluşturulan bu motifler, ait oldukları kültürde, tarih boyunca belli bir akış içinde uygulanmıştır. Halıyı dokuyan kişi, önce doğumla ilgili motiflerden başlar, hayatı sembolize eden motifleri koyarak devam eder ve halının dokunması ölüm motifleriyle son bulur.

Halıya bakıldığındahayatın her ayrıntısını görmek mümkündür.

Her temayı sembolize eden, ona özel bir motif vardır ve bütün motifler bir araya gelerek belli bir kompozisyon oluşturur.

Geleneksel motiflerin gücüde sahip oldukları bu derinlikten kaynaklanır.

Farklı çalışmalar, sergiler, yarışmalar, geleneksel motifleri ve teknikleri canlandırmaya yönelik kültürel projeler ve halı firmalarının bu tasarımlara koleksiyonlarında yer vermesi, zamana meydan okuyan bu kültür birikimine, kendi savaşında büyük bir güç kazandırıyor.

Halı dünyasında her yıl yeni renkler, yeni desenler farklı malzemelerle buluşup o yılın halı modasını oluştururken,geleneksel motiflerin modası ise hiçbir zaman geçmiyor.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer