HALI DESİNATÖRLÜĞÜ KURSU

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ile birlikte İş-Kur’un da işbirliğiyle GAİB hizmet binasında gerçekleştirilerek, 18-30 yaş arası gençlere yönelik açılan Halı Desinatörlüğü Meslek Edindirme Kursları başarı ile tamamlandı.

HALI DESİNATÖRLÜĞÜ KURSU

Halı Desinatörlüğü Meslek Edindirme Kurslarına katılan 25 öğrenci 3 ay süren eğitimlerini tamamlayarak, halı desinatörü olmaya hak kazandılar.Kursu tamamlayan öğrencilerin %65’i gibi büyük bir bölümü Gaziantep’teki halı firmalarında işe başladı.
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, “Halı sektöründeki en büyük sıkıntılardan birisi olan halı desinatörlüğü alanında gençlerimizin istihdam edilmesi, meslek sahibi olmalarının sağlanması ve Türk Halı Sektörü’ne farklı bakış açılarının kazandırılmasını amaçlayan, “Halı Desinatörlük Kursumuz” tamamlanmış olup, bu dönem 25 kursiyerimiz eğitim almıştır. Birliğimiz ile İş-Kur’un ortaklaşa gerçekleştirdiği kursa katılan kursiyerlerimize ücret ödendiği gibi SGK primleri de bu süreç içerisinde ödenmiştir.Kursu başarıyla tamamlayan öğrencilerin büyük bir bölümü sektörümüzde iş bularak, iş sahibi olmuştur.Kursiyerlerimiz için önümüzdeki günlerde bir sertifika töreni düzenlenecek olup, bu tür kurslarımız devam edecektir.” şeklinde açıklama yaptı.

hali-desinatorlugu-kursu-2

Aldıkları kurstan başarı ile mezun olan ve kursun ardından da Gaziantep’teki çeşitli halı firmalarında çalışmaya başlayan gençler, kendilerine sunulan imkânlar sonucunda halı desinatörlüğü unvanını elde ettiler. Bunun sonucunda genç halı desinatörleri Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ile İş-Kur yetkililerine teşekkür edip, “Bu kurs sayesinde parmağımıza birer altın yüzük taktık. Artık bizlerinde mesleği var. Kurs süresi içerisinde bizlerle birçok halı firması iş anlaşması yapmak için bağlantı kurdu.Birçoğumuz hemen iş bulma şansı yakaladık. Kursun düzenlenmesinde emeği geçenlere ve bu kursun düzenlenmesini sağlayan Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Selahattin Kaplan’a ve İş-Kur yetkililerine, kurs süresince kapılarını bizlere açarak her türlü sorunumuzla yakından ilgilenen GAİB Genel Sekreteri Sayın Salim Kocaer’in şahsında bütün GAİB çalışanlarına teşekkür etmek istiyoruz.”dediler.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ile İş-Kur’un yaptığı işbirliği sonucunda açılan kursta öğretmenlik yapan Burcu Yaprak Karabiber ve Ali Bebek “Halı sektörü için büyük önem taşıyan ara eleman görevini üslenecek kursiyerlerimiz başarıyla kursu tamamlamıştır. Desen tasarımı yanında desenle ilgili diğer işlemleri de yapabilme özelliğine kavuşan öğrencilerimizin sektöre önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.” diyerek, görüşlerini belirttiler.Ayrıca önümüzdeki dönemlerde de bu tür kurslar faaliyet vermeye devam edecek.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer