HALI MAKİNELERİNE YAPILAN YATIRIM YETERSİZ KALIYOR

İlhan Dağdeviren: “Halıcılık sektöründeki gelişmeler devam ettiği sürece bizim yaptığımız makinelerde de yenilikler devam edecektir.” Firmamız Anmak Makine ve Tekstil San. Tic. Anonim Şirketi olarak; 30 yılı aşkın bir zamandır halı sektöründe, dokuma tezgahlarından alınan halıların konfeksiyon ve bitirme işlemini gerçekleştiren makineleri imal etmektedir.

HALI MAKİNELERİNE YAPILAN YATIRIM YETERSİZ KALIYOR

Bu yılki makine imalatımıza yeni bir ürün daha ekleyerek, yolumuza hızla devam etmekteyiz. Üretilen bu yeni makine “Halı Dik Kesim” makinesi olup, yurt dışından gelen halının dikine kesilmesini sağlamaktadır. Bu makineyi 2012 yılında Mısır’da bulunan Oriental Carpet ve yine bu gruba ait olan Mac Carpet firmalarına ihraç ettik.

Ayrıca 2012 yılı sonuna kadar halıcılık sektörüne girecek yeni firmaların olduğu ve bunun 2013 yılında da devam edeceğine ilişkin duyumlarımızı sizlerle paylaşmak isterim. Halıcılık sektöründe yer alan ya da yer alacak firmalar bizim ve bizim gibi makine imalatçılarına yeni müşteriler olacaklardır. Yeni ve eski müşterilerimiz için çalışmalarımız devam etmektedir.

Biz, kurulduğumuz günden bu yana halıcılara ve halıcılık sektörüne yeni makineler sunmak için çalıştık. Halen de bu işe devam etmekteyiz.Biz bunu bir bayrak yarışı olarak görüyoruz.Halıcılık sektöründeki gelişmeler devam ettiği sürece bizim yaptığımız makinelerde de yenilikler devam edecektir.

Makine sektörüne yönelik yapılan yatırımlar yetersiz

anmak-2Türkiye’ye baktığım zaman, makine üreticilerinin yurt dışından aldıkları makinelerin ödemesi devlet desteği ile 5 yıla kadar yayıldığını görüyorum. Bu anlamda makine sektörüne yönelik yapılan yatırımlar yetersiz kalıyor.

Bizim iç piyasada yaptığımız makine imalatına bu ödeme kolaylığının yansıtılmamasını yanlış buluyorum. Eğer yarın öbür gün yerli makine imalatçılarının yapmış olduğu makinelerin ödemesi de 5 yıl gibi bir süreye yaydırılmazsa makine ithalatının önünü kesemeyiz.

2013 yılında da firmamız; hem iç piyasaya hem de dış piyasaya yeni yeni makineler yapıp, yaptığı makinelerin de servis ve yedek parça ihtiyaçları konusunda halıcıların yanında olmaya devam edecektir.

Son olarak şunu eklemek isterim.Unutulmamalıdır ki; yerli makine imalatçılarından alınacak her makine bu ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer