HALI SEKTÖRÜNDE FİRMALARIN GELECEĞE DAİR PLANLARI

Halı sektöründe yer alan firmaların tamamının geleceğe dair son derece parlak ve umut verici planları bulunmaktadır. Gelişmeyi, gelişirken de sektörü ileri taşımayı amaçlayan bu saygın firmalar elbette ki hem halı sektörüne hem de genel anlamıyla Türkiye ekonomisine doğrudan katkıda bulunacaklardır.

5. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı yaklaşırken, biz de firma yetkilileriyle yüz yüze konuşup geleceğe dair planlarının neler olduğunu öğrenme fırsatı elde ettik. Halı sektörünün yarınlarına umutla bakan firma yetkilileri, kurumsal anlamda neler yapmayı planladıklarını ve öngörülerinin neler olduğunu bizimle paylaşma nezaketi gösterdiler.

Angora Halı’dan Firma Sahibi Erhan Şiveydinli yaptığı açıklamada “Daha farklı kaliteler, modeller, desenler ve renkler üretmek istiyoruz. Amacımız üretim maliyetlerini mümkün olduğunca düşürüp müşterilerimize daha uygun fiyata ürün satabilmek” derken Ankamet Sergileme Sistemleri’nden Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çıplak “Biz yenilikçi karaktere sahip bir firmayız. Bu yüzden birtakım inovasyonlarla yolumuza devam etmek istiyoruz. Bu yönde birtakım projelerimiz var. Söz konusu projeleri hayata geçirip müşterilerimize daha kullanışlı stantlar sunmak istiyoruz. Ankamet olarak sürekli büyüyoruz ve gelecekte de kendi sektörümüzdeki öncü konumumuzu korumayı planlıyoruz” şeklinde konuşmaktadır. Akdeniz Sergileme Sistemleri’nden Genel Müdür Ali Polatoğlu ise mevcut durumlarından memnun olduklarını dile getirmekte ve “Piyasa sürekli büyümekte olsa da biz önümüzdeki bir yıl içerisinde büyümeyi düşünmüyoruz” diyerek geleceğe dair planlarını ortaya koymaktadır.

planlar_3

Arda Halı adına konuşan Genel Müdür Murat Ulutaş birtakım somut rakamlardan bahsederek “Arda Halı olarak 2011 yılında %200 büyüme oranıyla büyük bir rekor kırdık. 2012 yılında %150 büyüyerek büyük bir yatırıma imza attık. 2013 içinde %150 ila %200 arası büyüme hedefimiz var. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz” şeklinde son derece iddialı hedefler ortaya koyarken Art Halı’dan İhracat Sorumlusu Uğur Bediroğlu “Hedeflerimiz öncelikle mevcut müşterilerimizi elimizde tutmak, ondan sonra da büyük zincirlere mal satmak. Bununla ilgili ciddi çalışmalarımız da var. Özellikle ABD pazarına girmeye çalışıyoruz” diyerek geleceğe yönelik ihracat çalışmalarına dair ipuçları vermektedir. Arya Halı’dan Yönetici Gökhan Güneş yaptığı açıklamada “Amacımız firmamızı büyütmek. Daha çok insana istihdam sağlamak ve AR-GE çalışmalarını arttırmak istiyoruz” derken Atlas Halı’dan Tasarım Koordinatörü Özgür Uşaklıgil “Bizim temel stratejimiz inovasyona dayalı durumda. Biz yepyeni işler yapmak, halı dünyasına yeni bir soluk getirmek ve bununla fark yaratmak istiyoruz çünkü halı sektörü yüksek rekabete dayalı bir sektör. Öncelikle hedefimiz Türkiye pazarında önemli bir paya sahip olabilmekti. Bu gelişmeyi sağlamayı başardık. Son iki senedir piyasaya ürün süren bir firmayız ve bu iki sene içerisinde 230 bayiye ulaştık. Dolayısıyla bu rakam bizim için çok pozitif bir gelişmeyi işaret ediyor. Bu fuarın ardından sene sonuna kadar söz konusu rakamı 310’a ulaştırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuşarak firmasının ileriye dönük iddialı hedeflerini dile getirmektedir.

planlar_3

Bellezza Halı’dan Karadeniz Bölge Müdürü İlhan Usta konuyla ilgili olarak “Türkiye’nin geneline hitap etmek ve ayrıca reklamlarla beraber marka değerimizi yükseltmek istiyoruz. Bunun için bazı anlaşmalar yaptık. Ulusal kanallarda küçük reklamlarımızın çıkmasını hedefliyor, çalıştığımız insanlara yavaş yavaş marka desteği vermek istiyoruz” demekteyken Birsa Halı’dan Desen Müdürü Binnur Çakallı “Firma olarak tek hedefimiz büyümek. Şu anda 4 tezgâhımız var. Bu sayıyı ikiye üçe katlamayı düşünüyoruz” şeklindeki yorumuyla hedeflerini ortaya koymaktadır. BMS Saçak’tan İhracat Müdürü Mustafa Serdar Toy “Bu sene yatırımlarımızı arttırıyoruz. 2013 sonuna kadar %60 büyüyeceğiz. Dolayısıyla önümüzde üç ayımız daha var. Umuyorum bu hedefe daha 10. ayda ulaşmış olacağız. 2014’te de yine yatırımlarımız devam edecek” demekte, Classy Carpet’tan Firma Ortağı Beşir Karataş ise “İhracatı arttırmak en büyük hedefimiz. Şu anda firma olarak Rusya ve Türkî Cumhuriyetler hariç her yerle bağlantılarımız var ama hedefimiz bu ülkeleri de portföye eklemek ve Rusya ile Çin pazarlarına girebilmek. Çin’de yaklaşık 1 milyar 250 milyon insan yaşıyor. Orada büyük bir potansiyel var. Amacımız o bölgede de ticaret yapabilmek” şeklinde konuşmaktadır.

Gezegen Halı’dan Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Dağcı AR-GE’nin önemine değinerek “Geleceğe dair olarak tasarım ve AR-GE çalışmalarına ağırlık vereceğiz çünkü herkesin yaptığını yaptığınız zaman fiyatla rekabet etmek zorunda kalıyorsunuz. Ama yeni tasarım ve AR-GE’ler ortaya koyarsanız ve bunları devamlı hale getirirseniz müşterinin sizi tercih etmesi mümkün oluyor” demekte, Gümüşoğlu Tekstil’den Dış Ticaret Müdürü Hasan Topal da “Bu sektörde daha fazla söz sahibi olmayı ve daha çok ihracat yapmayı hedefliyoruz. 25 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş bir firmayız. Bu rakamı 30 milyona, 40 milyona çıkartmak istiyoruz” diyerek finansal beklentilerini dile getirmektedir. Kalfa Kilim’den Firma Sahibi Ramazan Kalfa yaptığı açıklamada “Somak kilimini Türkiye’de ilk biz çıkardık. Türkiye’de ve hatta dünyada Somak kilimi makinede dokunmamıştır. Fakat biz bunu makinede dokumayı başardık. Gelecekte daha değişik yöresel modellerle farklı ülkelerin kilimlerini de dokumaya çalışacağız” şeklinde konuşurken Marafil’den Fabrika Müdürü Yılmaz Tekin ise “Biz kısa vadede %40 büyümek istiyoruz. İhracata daha ağırlık vereceğiz. Birkaç ülkeyi portföyümüze katıp önümüzdeki yıllarda satışı %10-%20 arttırmayı planlıyoruz” diyerek gelecek vizyonuna dair birtakım dikkat çekici oranları dile getirmektedir.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Oryantal Carpet’tan Dış Ticaret Koordinatörü Erol Çil “Makine parkurumuzu genişletmek istiyoruz. Hedeflerimiz kapasitemizi ikiye katlamak, yeni ürün ve AR-GE çalışmalarıyla farklı pazarlara girmek ve müşterilerimize her zaman kaliteli hizmet sunmak” şeklinde sorumuzu yanıtlarken Ravanda Carpet’tan Dış Ticaret Sorumlusu Mustafa Uzanır “Uzun vadede kapasite artırımına gitmek istiyoruz. Farklı pazarlarda yer almayı planlıyoruz. Özellikle yurt dışında oldukça iyi bilinen ‘flat weaving’i iç piyasada tanıtmak amacındayız” demektedir. Ulusoy Tekstil’den Satış ve Pazarlama Müdürü Haydar İncekalan ise sorumuza “Pazardaki inovatif firma pozisyonumuzu korumayı hedefliyoruz. Bunu yatırımlarla da desteklemek istiyoruz. Bu pozisyonumuzu hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Bunun haricinde elbette piyasadaki ürün sayımızı arttırmayı hedefliyoruz. Hem bize hem de müşterilere daha çok katma değer sağlayacak ürünleri imal etme hedefimiz var” şeklinde cevap vererek inovasyonun önemine atıf yapmaktadır.

Görüldüğü gibi halı sektöründe yer alan firmaların tamamının geleceğe dair son derece parlak ve umut verici planları bulunmaktadır. Gelişmeyi, gelişirken de sektörü ileri taşımayı amaçlayan bu saygın firmalar elbette ki hem halı sektörüne hem de genel anlamıyla Türkiye ekonomisine doğrudan katkıda bulunacaklardır. Yukarıda bahsi geçen hedeflere ulaşılması halı firmaları için olduğu kadar Gaziantep merkez olmak üzere ülke ekonomisi açısından da son derece büyük önem arz etmektedir.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer