HALI SEKTÖRÜNE ÖNEMLİ UYARILAR

Zeynel Abidin Kaplan: “Bizim için halı fuarı oldukça faydalı geçti. Biz zaten genelde butik ve sosyete halıları yapıyoruz. Bunlar büyük rağbet gören halılardır. Yeniliğe açık olduğumuz için müşteriler bizi tercih ediyorlar. “

ozkaplan-logo
Türkiye’nin önde gelen halı firmalarından Öz Kaplan Carpet, 4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı’nın katılımcıları arasında yer aldı. Ürettiği sosyete ve butik halılarıyla dikkatleri üzerine çeken Öz Kaplan Carpet bu gün itibariyle gerek Gaziantep’te gerekse Türkiye’de son derece saygın bir yere sahip. Biz de Öz Kaplan Carpet’tan firma sahibi Zeynel Abidin Kaplan ile görüştük ve kendisine hem firmasının çalışmaları hem de sektörün gidişatı hakkında birtakım sorular sorduk.

Firmanız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Öz Kaplan Carpet yeniliğe açık olan, devamlı ileriye dönük olarak faaliyet gösteren, teknolojiyi takip eden öncü bir firmadır.


4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı’ndan beklentileriniz nelerdi? Bu beklentiler ne ölçüde karşılandı?

Bizim için halı fuarı oldukça faydalı geçti. Biz zaten genelde butik ve sosyete halıları yapıyoruz. Bunlar büyük rağbet gören halılardır. Yeniliğe açık olduğumuz için müşteriler bizi tercih ediyorlar.

Türkiye’de halı sektöründeki hızlı büyümeyi nasıl yorumluyorsunuz?

Şu anda halıcıların büyümesi hormonlu bir bitkinin büyümesine benziyor. Yani suni bir büyüme söz konusu. Burada suç bankacılarındır. Bankacılar herkese kredi ve sermaye veriyorlar. Dolayısıyla halıcılar da fazlasıyla büyüyorlar.

ozkaplan_3

Firma olarak geleceğe dair planlarınız nelerdir?

Gelecekte halıya yatırım yapmayacağız. Farklı sektörlere girmeyi düşünüyoruz.

Suriye’de yaşanan kriz sizi etkiledi mi?

Suriye’deki kriz bizi çok etkiledi. Ortadoğu’nun karışması genel olarak Gaziantep’i de etkiledi. Savaş olmasaydı bir bu kadar daha büyürdü Gaziantep. Olaylar şehrin önünü tıkadı.

Sizce sektörün temel sorunları nelerdir?

Birinci sorun bankaların herkese kredi vermesi, ikincisi iplikçilerin politikaları, üçüncüsü ise haksız rekabetin artmasıdır. Her önüne gelen mesleğe girdiği için sektörde yeni olan firmalar ürünlerin kaça mal olduğunu, bunların kaça satılabileceğini bilmiyorlar. Şu anda gelir gideri karşılıyor mu, onu hesap eden yok.

Sektörün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sektörde 2014’te büyük küçülme olacaktır. Kimseye zarar gelsin istemeyiz ama eleme olması kaçınılmaz görünüyor.

Sizce yakın gelecekte Türkiye kendi halı üretim makinelerini imal edebilir mi?

Türklerin bu işi yapması mümkün değil. Teşbihte hata olmaz. Elinin hamuruyla herkes erkek işine karışmasın. Yabancıların işi sağlamdır. Türk firmalar üretim yapsa bile ben yine yabancıları tercih ederim çünkü yabancılar sözlerinde dururlar ve işleri de sağlamdır. Türklerin yaptığı işe güvenmiyorum.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer