HALIDA DÜNYA DEVİ

Merinos, özellikle 1990’larda attığı adımlar, yeni yatırımlar ve uyguladığı etkin pazarlama teknikleriyle 78 farklı ülkede ürünleri satılan dev bir üretici ve ihracatçı firma haline geldi. Merinos, Türkiye’de, 3 binin üzerinde satış noktası ile müşterilerine ulaşıyor. Merinos’un toplam üretiminin %60’ı ihraç ediliyor, %40’ı ise iç piyasada değerlendiriliyor.

Türkiye’nin en saygın halı firmalarından olan Merinos Halı, 1970 yılında Mehmet Erdemoğlu tarafından kuruldu. Firma, çalışmalarına ilk olarak iki dokuma tezgâhı satın alarak başladı. Hızla muazzam bir biçimde büyüyen Merinos Halı, bugün itibariyle dünyanın en büyük parça halı üreticisi konumunda bulunuyor.

Merinos Halı, yıllar süren faaliyetleriyle hem kendini geliştirdi hem de Türkiye’de halı sektörünün seviye atlamasını sağladı. 2013 sonunda Türkiye’nin halı ihracatı 2 milyar doların üzerine çıktı. Gaziantep, dünyanın halı başkenti oldu ve Türkiye de bu alanda dünyanın en prestijli ülkelerinden birisi haline geldi.

Merinos, kısa sürede kendi ekolünü yarattı ve adeta bir eğitim kurumu gibi sektöre kalifiye eleman yetiştirmeye başladı. Şu anda halı sektöründe çalışan pek çok kişinin geçmişinde Merinos Halı tecrübesi bulunuyor.

Yurt dışına da açılan Merinos, Rusya’nın Rostov kentinde büyük bir halı üretim tesisi kurdu. Bugün itibariyle söz konusu tesis, Rusya’nın en büyük halı üretim tesisi olarak biliniyor. Rusya’nın büyüklüğünü ve ekonomik gücünü göz önüne aldığımızda Merinos’un imza attığı bu büyük başarının önemi daha iyi anlaşılıyor.

Merinos yoğun çalışmaları sonucunda NRW Invest tarafından 2013 yılında Almanya’daki en iyi yatırımcı ödülüne layık görüldü. Yakın gelecekte 50 milyon Euro’luk ek yatırım yapmayı planlayan Merinos, şu ana kadar Almanya’da 15 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdi. Firma, 2 ayrı lojistik merkeziyle bu ülkede çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bugün itibariyle Merinos, Batı Avrupa’nın en büyük halı tedarikçileri arasında yer alıyor.

fabrika

Merinos’un Üretim Kapasitesi

1970 yılındaki başlangıcın ardından 1990’da Erdemoğlu Halı San. ve Tic. A.Ş. kuruldu. 1998’de ise isim değişikliğiyle firma Merinos Halı San. ve Tic. A.Ş. adını aldı. Merinos özellikle 1990’larda attığı adımlar, yeni yatırımlar ve uyguladığı etkin pazarlama teknikleriyle 78 farklı ülkede ürünleri satılan dev bir üretici ve ihracatçı firma haline geldi.

Merinos, Türkiye’de, 3 binin üzerinde satış noktası ile müşterilerine ulaşıyor. Merinos’un toplam üretiminin %60’ı ihraç ediliyor, %40’ı ise iç piyasada değerlendiriliyor.

Gaziantep’te 3 adet entegre tesiste üretim gerçekleştiren Merinos Halı, 1,1 milyon metrekarelik bir alan üzerinde kurulu 335 bin metrekarelik kapalı mekanda çalışmalarını yürütüyor. Gaziantep’te yıllık olarak yaklaşık 27 milyon metrekare halı üretiliyor. Rostov’da ise 200 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu 45 bin metrekarelik kapalı tesiste 2009 yılından beri parça halı üretimi yapılıyor. Rostov’da yılda 7 milyon metrekare parça halı üretiliyor.

Merinos, halı sektöründe Türkiye’nin ihracat şampiyonu olup aynı zamanda ülkemizde devlet destekli bir yurtdışına açılma programı olan “Turquality” sertifikasını alan ilk ve tek halı firması olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca Merinos Halı 2012 yılında İSO’nun açıkladığı Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 164. sırada bulunuyor. Bir başka Erdemoğlu firması olan Dinarsu ise aynı listede 344. sırada yer alıyor. Merinos 2012’de 477 milyon liralık satış yaparken Dinarsu 238 milyon liralık satış ile Merinos’u takip ediyor.

Merinos’un temel şirket prensipleri

her büyük firmayı olduğu gibi Merinos’u da ayakta tutan ve kurulduğu ilk günden beri uygulamakta ısrar ettiği birtakım değerler bulunuyor. Bu değerler; kanunlara ve yasal düzenlemelere hassasiyetle uymak, iş ahlakını ve etik değerleri daima ön planda tutmak, şeffaflık ilkesi doğrultusunda profesyonel çalışmalar yürütmek, insan emeğine en büyük değeri vermek ve daima daha iyisini elde etmek için büyük bir hırsla ve şevkle çalışmak şeklinde sıralanıyor.

Merinos’un bu felsefesi son derece önemli zira bu sayede hem çalışanlarla hem tedarikçilerle hem de müşterilerle mükemmel ilişkiler kuruluyor. Şirket, çalışanlarını her koşulda destekliyor ve iyi günde, kötü günde yanlarında oluyor.

merinos_2

Merinos’un Vizyonu ve Misyonu

Merinos’un kendine belirlediği vizyon; şirketin gücünü, saygınlığını ve hedeflerini ortaya koyuyor. Buna göre Merinos’un vizyonu; sürekli özgün tarzda üretim yapmak, kesinlikle kopyacı olmamak, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek, müşteriler ve tedarikçiler ile bütünleşik bir yapı oluşturmak, sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vermek, uluslararası çapta olumlu bir imaja ve saygınlığa sahip olmak, ülke ekonomisine katkıda bulunup istihdamı kolaylaştırmak ve Türkiye’deki ve dünyadaki lider konumunu korumak şeklinde özetleniyor.

Merinos’un misyonu ise şu şekilde açıklanıyor:

- Müşteri memnuniyetini daima göz önünde bulundurarak tüketicinin beklentilerine cevap vermek, hatta bu beklentileri de aşan kalite ve fiyatta ürünler piyasaya sürmek

- Etik değerlere bağlı kalarak rekabetçi üstünlüğü sağlayabilmek

- Çağdaş idari yöntemleri benimsemek ve her şart altında uygulamak

- Kaliteden ödün vermeden üretim yapmak, üretimin her aşamasında kalite kontrolünü gerçekleştirmek, ürünün kalitesi ile fiyatı arasında uyum sağlanması için azami gayret sarf etmek

- Satış sürecinde müşteriye ödeme kolaylığı sağlamak

- En son teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve bunları üretim süreçlerine entegre etmek

- Çevreye zarar vermeden sosyal sorumlulukların bilincinde olarak üretim yapmak

- Her türlü satış öncesi ve sonrası hizmeti müşteriye sunmak

Merinos’un Hedefleri

Merinos yönetiminin kendine koyduğu birtakım hedefler de bulunuyor. Bu hedefler şu şekilde sıralanıyor:

- Her geçen yıl büyümek

- Marka olmak

- Halı sektöründe ülke içindeki liderlik pozisyonunu korumak ve satış rakamlarını arttırmak

- Ülke içinde ve dışında daha çok tanınır olmak

- İhracat rakamlarını arttırmak

- Yurt dışı pazarlarını çeşitlendirmek

- Kurumsal anlamda yönetim standartlarını oturtmak

- Kurumsallaşma yönünde daha fazla adım atmak

- Etik değerler çerçevesinde rekabetçi olmak

- Yüksek pazar payına sahip olmak

- İnovasyonu desteklemek

- Ar-Ge çalışmalarına önem vermek

- Ürün portföyünü geliştirmek

- Müşteri odaklı yapıyı kuvvetlendirmek

- Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer