KARTAL’DA ÜCRETSİZ HALI VE KİLİM DOKUMA KURSU

Kartal’da açılan ücretsiz halı ve kilim dokuma kursu boş zamanlarını değerlendirmek ve bu zanaatı öğrenmek isteyen kadınlara uzun yıllardır ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Kartal Belediyesi Halk Eğitim Merkezi Kültürel ve Sosyal Kurslar Merkezi’nde verilen halı ve kilim dokuma kursu, Türk kültürünün en önemli unsurlarından biri olan halı ve kilim dokumacılığının yaygınlaşmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına imkân sağlıyor.

Ücretsiz olarak verilen kursa katılan kadınlar duygularını, hayatı algılayış şekillerini ve düşüncelerini ilmek ilmek halı ve kilimlere işliyorlar. Kursa katılan kadınlar bir zanaat öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Ayrıca dokudukları ürünleri evlerinde kullanıyorlar veya gerektiğinde halı meraklılarına satarak ek gelir elde ediyorlar.

Kartal Belediyesi Halı ve Kilim Kursu

1 yıldır kursa devam eden Özgür Kuntkır, “Buraya gelmem tesadüfen oldu. Annem dokuyordu, ben hiç dokumamıştım. Birazcık meraklıydım. Şimdi her gün geliyorum. Elimdeki halıyı bitirdikten sonra evde kullanacağım” derken, 53 yaşındaki Birsen Koca, “1,5 senedir geliyorum. Bir kilim, iki tane de halı dokudum. Çok sıkıntılı bir dönemde buraya geldim. Kurstaki çalışmalardan çok memnun oldum ve şimdi buradan bir türlü ayrılamıyorum. Dokuduğum halıları evde kullanıyorum. El emeğim olduğu için satmaya kıyamıyorum” şeklinde konuştu. Emekli bankacı 77 yaşındaki Sebahat Açanal ise 6 aydır halı dokuduğunu belirterek, “Komşum gelmişti, bana da söyledi. Burayı çok sevdim. Belediyenin verdiği bu imkân gerçekten takdire şayan” diyerek görüşlerini belirtti.

Bu arada ülkemizdeki yabancılar da halı ve kilim dokuma kursunun imkânlarından yararlanıyorlar. Çin’den gelip Türkiye’ye yerleşen ve bir Türk’le evlenen Yuan Ren, “Bu kursa yeni başladım. Çok güzel ve çok rahat. Ürünleri ev için kullanacağız. Eşim beğeniyor, ‘Maşallah yapıyorsun’ diyor” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili görüşlerini ifade eden kurs eğitmenlerinden Elife Duygu, “2010’dan beri buradayım. Başkanımıza çok teşekkür ederiz. 13 öğrencim var. Çok zevkli. Ücretsiz geliyorlar. Her şeyi belediye karşılıyor. Öğrenciler ürünleri dokuyup evlerine götürüyorlar” derken bir başka eğitmen Aysun Bor ise “Kursumuz 4 yıldan beri faaliyet gösteriyor. Kadınlara hem iş olanağı sunmak hem de boş zamanlarını değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kuruldu. 200’e yakın öğrenciyi buradan mezun ettik. Talep çok. Belediyemiz bütün masrafları karşılıyor” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer