MAKİNELER VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER

İlhan Dağdeviren: “Makine sektöründe yatırımlar daha da artarak devam etmelidir. Özelikle de araştırma geliştirme departmanı sektörün ihtiyaçlarını gözeterek, sektörde ihtiyaç olan yeni ürünlerin üretilmesi ve hali hazırda kullanılan ürünlerin daha da geliştirilmesi ilkesiyle hizmet vermelidir.” 

Halıcılık sektörünü yakından takip ederek, bu yönde ürünler geliştiren ve en iyi şekilde sektörün ihtiyaçlarına cevap veren Anmak Makine, teknoloji ile kaliteyi birleştirerek müşterilerine kullanım kolaylığı sunuyor. İlhan Dağdeviren ile yaptığımız söyleşide ürünleri ve hizmetleri hakkında görüştük.

MAKİNELER VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER

Sektöre sunduğunuz yeni makineler ve de teknolojik gelişmeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamızın sahip olduğu üretim anlayışı; teknoloji yakından takip ederek, tüm ürünlerimize uyguladığımız daha iyi, kaliteli ve de müşterilerimizin kullanım rahatlığı düşünülerek üretilen ürünlerdir. Bu sebeple halıcılık sektörünü yakından takip ederek, bu yönde ürünler geliştirmek ve en iyi şekilde sektörün ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.

Örneğin; şirketimizin sektöre sunduğu en son ürünlerden biri olan Bilgisayarlı Otomatik Halı Oyma Makinesi’dir. Bu ürün, dünyada ilk ve tek olarak şirketimiz tarafından üretilmiş olup, tamamen bilgisayar yardımıyla ve otomatik olarak, desenli ya da desensiz halılar üzerinde mükemmel bir oyma işlemi yapmaktadır. Bu makinenin önemli özelliklerinden biri de el yordamıyla yapılması imkânsız olan desenlerin, desensiz olarak dokunmuş halılara uygulanarak oymalı halı pazarında yeni bir kapı açmasıdır. “Düz oyma” ve “V oyma” diye tabir edilen oyma işlemleri, yüksek bir hızda yapılabilmektedir. Patenti firmamıza ait olan bu ürün Oriental Weavers (Mısır), Negin Mashad Carpet (İran), Byblos Teppich (Lübnan), Royal Halı (Türkiye), Mac Carpet (Mısır), Mc Three Carpet (Belçika) gibi dünyanın çok büyük şirketlerinde kullanılmaktadır.

Yine son teknoloji kullanılarak üretilen ve birçok firma tarafından rağbet gören Tek Tamburlu Halı Lark ve Taban Kaplama Makinesi diğer bir ürünümüzdür. Bu makinemiz de çökmeli halılar için özel olarak geliştirilmiş ve makinemizde bir ön buhar ünitesi mevcuttur. Aynı zamanda bu bölüm uygulanan buhar vasıtasıyla halının gözeneklerini daha iyi açarak lâteksin halı tabanına daha iyi nüfuz etmesini sağlamaktadır. Fırın bölümünde ise yine şirketimiz tarafından geliştirilen özel bir ısıtma ve bu ısının fırın içerisinde her noktaya eşit olarak dağıtılmasını sağlayan sirkülasyon sistemi bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi birçok özelliğe sahip bu ürünümüz ise Halı Oyma makinemizde olduğu gibi çok büyük firmalarda bulunmaktadır. Bu firmalara örnek verecek olursak; Merinos Halı, Karmen Halı, Kevser Halı, Syrian Weavers, Fash Almas ve Kavir Carpet gibi birçok firmayı sayabilmekteyiz.

Türkiye’de makine sektöründeki yatırımları yeterli buluyor musunuz?

Türkiye’de makine sektörünün daha iyi yerlere gelebileceğine inanıyorum. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki; makine sektöründe geliştirilen yeni ürünler ve bu ürünlerin kapasitesi, kalitesi, kullanım kolaylığı ve en önemlisi de müşterinin ihtiyacına hitap etmesi çok önemlidir. Eğer bir firma ürünlerinde bu değerlere sahipse sektörde tercih edilen bir firma olarak kalıcı bir konuma sahip olacaktır. Makine sektöründe yatırımlar daha da artarak devam etmelidir. Özelikle de araştırma geliştirme departmanı sektörün ihtiyaçlarını gözeterek, sektörde ihtiyaç olan yeni ürünlerin üretilmesi ve hali hazırda kullanılan ürünlerin daha da geliştirilmesi ilkesiyle hizmet vermelidir.

Şirketimiz makine üretiminde yeni yatırımlar ve araştırma – geliştirme bölümünü sürekli destekleyerek, müşteri odaklı ürünler geliştirmektedir. Bu hizmetin karşılığı olarak bugün yirminin üzerinde ülkeden dünya halı sektörünün en büyük firmalarıyla yoğun bir çalışma içerisinde bulunmaktayız. Bir de şunu vurgulamak isterim. Makine sektöründeki yatırımlarla beraber satış sonrası müşteri memnuniyeti de sektörde bir yer edinmek ve kalıcı olmak adına önemli bir etkendir. Ürünün geliştirilmesi ve satılması sonrasında müşteriye sunulan hizmet ile müşteri memnuniyetini göz ardı etmemeliyiz.

2012’ye ve 2013’e ilişkin öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

2012 yılının şirketimizin daha da genişleyerek ilerlemesi yolunda önemli bir yıl olduğu kanısındayım. Ürünlerimize olan taleplerin yoğunluğu bizlere doğru bir yolda ilerlediğimizi göstermektedir. 2012 yılının başından bu yana yapmış olduğumuz ihracatlarımızı göz önünde bulundurursak, sene başından beri ihracat hacmimizin giderek arttığını görüyoruz. Pazarın eğilimi ile gelen taleplerin artışı, 2012 ve 2013 yılının bizler için daha da iyi olacağını göstermektedir. Bu durum da ülkemize sağladığımız katkının artarak devam edeceğinin bir göstergesidir.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer