MESCİDİ AKSA’NIN HALISI YENİLENDİ

İslam dünyası için büyük önem taşıyan Mescidi Aksa’nın yenilenen taban döşemeleriihalesini alan Kaşmir Halı, bu kutsal mekân için özel olarak ürettiği 5 bin 200 metrekarehalı ile Türkiye için büyük bir gurur kaynağı oldu. 

Kaşmir Halı, İslam tarihi için büyük değeri olan Mescidi Aksa’nın yenilenen taban döşemeleri ihalesini alarak, Türk halı sektörü için büyük bir gurur kaynağı oldu.

MESCİDİ AKSA’NIN HALISI YENİLENDİÜrdün Kralı Abdullah tarafından finansmanı gerçekleştirilen yenileme çalışmaları kapsamında değiştirilen taban halılarıyla ilgili açılan ihaleye, dünyanın önde gelen halı firmaları katıldı.

Mısır, Belçika, Türkiye ve AB ülkelerindeki büyük halı imalatçılarının katıldığı ve büyük bir prestij taşıyan Mescidi Aksa taban döşemeleri ihalesini kazanan Kaşmir Halı, üstlendiğigörevi başarıyla gerçekleştirdi.

Gülsan Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kaşmir Halı, üstlendiği bu tarihi görevi başarıyla yerine getirmekiçin özel bir ekip kurdu.

Ürdün ve Filistin’den oluşan heyetle koordineli çalışmak üzere Kaşmir Halı bünyesinde görev yapan konunun uzmanı elemanlardan oluşan ekip, standartlarının da üzerinde bir çaba veözen gösterdi.

Tasarım aşamasında Ürdün ve Filistinli yetkililer her ne kadar kendi hazırladıkları tasarımları sunmuşlarsa da, Kaşmir Halı tasarım merkezinde özel tasarlanan desenler ilgililer tarafından kabul gördü ve böylece tasarımdan üretime tamamen KaşmirHalı gelenekleri ön planda oldu.

Mescidi Aksa için yeşil tercih edildi

Mescidi Aksa için tasarlanan halı desenlerinin onaylanmasının ardından iplik üretimi için Yeni Zelanda’dan özel olarak yün getiren Kaşmir Halı, çalışmalar sırasında Mescidi Aksa taban döşemeleri için özel renk katalogları hazırladı.

Komisyonlarla koordineli çalışmalar sonucunda zeminde bordo rengin hâkim olduğu, altın sarısı, hardal rengi ve tonlarıyla yeşil renk tercihedildi.

Mescidi Aksa için Kaşmir Halı tarafından özel olarak üretilen halılar, kara ve deniz yoluyla yerine teslim edildi. Lamineli özel kumaşlardan oluşan bir ambalajla yerine ulaştırılan halıların ambalajlarıyla birlikte toplam ağırlığı, 23 ton civarında oldu.

Dünyanın önde gelen halı firmaları arasında yer alan Kaşmir Halı, camii ve ibadethane yer döşemeleri sektöründe önemli bir yer tutuyor. Mescidi Aksa için ürettiği halıyla Türk halı sektörü için büyük bir gurur kaynağı olan Kaşmir Halı, bu başarılı çalışmayla cami halıları pazarında edindiği yeri daha da sağlamlaştırdı.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer