ORTADOĞU’DAKİ KRİZLERİN HALI SEKTÖRÜNE ETKİSİ

Başta Suriye’de yaşanan iç savaş olmak üzere, Mısır’daki siyasal istikrarsızlık ve hatta Lübnan’daki ekonomik kriz bölgeye olan ticaretimizi etkilemektedir.

Gaziantep şehri sadece halı üretimi ve ticaretinde değil daha başka pek çok konuda Türkiye’nin ve bölgesinin lider şehirleri arasındadır. Gelişmiş sanayisiyle pek çok kişiye istihdam sağlayan Gaziantep, coğrafi konumuyla gerek Ortadoğu’ya gerek Orta Asya’ya gerekse de Kafkaslar’a ulaşım açısından son derece yakındır. Şehrin Ortadoğu’ya yakın olması birtakım avantajları beraberinde getirirken, bölgede yaşanan mevcut krizlerin olumsuz etkileri de Gaziantep sanayisi ve özellikle halı sektörü üzerinde hissedilmektedir. Başta Suriye’de yaşanan iç savaş olmak üzere, Mısır’daki siyasal istikrarsızlık ve hatta Lübnan’daki ekonomik kriz bölgeye olan ticaretimizi etkilemektedir. Biz de bu konuda firma yetkililerinin görüşlerini almak ve mevcut sorunlardan ne kadar etkilendiklerini öğrenmek istedik.

kriz_2

Bellezza Halı’dan İlhan Usta yaptığı açıklamada “Açıkçası krizler bizi çok etkilemedi. Hatta Mısır’daki olaylar Türkiye’de halı sektörünü belirli ölçüde olumlu etkiledi bile denilebilir. Orada güçlü bir iktidar vardı ve bu iktidar o bölgeye halı ihracatı yapılmasını engelliyordu. Bildiğiniz gibi Mısır’da yoğun bir halı üretimi vardı. İktidarın dağılması bizim işimize geldi. Ama Suriye ve Mısır’daki olayların olumsuz etkisi de oldu. Çünkü ortada siyasal bir belirsizlik var. Bu durum insanları tedirgin ediyor ve yatırımları engelliyor. Ayrıca yaşananlar döviz kurlarının yukarı çıkmasına sebep oldu. Bu durumda fiyatlar da değişti” şeklinde konuşurken, Dormina Halı’dan Müşteri Temsilcisi Onur Kökçü “Krizler haliyle bizi de etkiliyor. Hatay, Diyarbakır, Şanlıurfa bölgeleri bizim iç satışımız için önemliydi. Günübirlik gelen Suriyeli müşterilere mal gönderebiliyorduk. Suriye’deki olumsuz olaylar ister istemez bizim de işlerimizi yavaşlattı” diyerek mevcut durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Emirhan Carpet’tan Dış Ticaret Satış Müdürü Hanifi Kasap ise ulaşım sorununa değinerek, “Suriye’deki olaylar ulaşım açısından bize zarar verdi. Ürün transferlerimiz geç olmaya başladı. Ulaştırma için konteynırlara yöneldik. Bu durumda zamanında servis veremez olduk” şeklinde konuşurken, Erkaplan Carpet’tan Veysel Karani Kaplan “Krizlerin bize büyük etkisi oluyor. Özellikle ürünlerimizi müşterilere ulaştırmaya çalışırken sıkıntı çekiyoruz” diyerek düşüncelerini ifade etti. Kaplan Kardeşler’den Genel Müdür Yardımcısı Ozan Boran ise “Suriye’deki kriz herkesi olduğu gibi bizi de etkiledi. Sınır olarak çok yakın olmamız, halının hammaddesi olan ipliğin Suudi Arabistan üzerinden gelip Suriye vasıtasıyla bize ulaşması, ulaştırma için liman ve konteynıra dönmemiz bizi çok etkiledi. Hem hammadde gelişinde hem de nihai ürünün gidişinde kriz bizi vuruyor” diyerek ulaştırmada yaşanan sorunlara vurgu yaptı.

Marafil’den Fabrika Müdürü Yılmaz Tekin ise Ortadoğu’daki sıkıntıların hem olumlu hem de olumsuz yönlerine değindi. Yılmaz Tekin yaptığı açıklamada “Suriye ve Mısır’daki sıkıntılar bizi etkiledi. Nakliye, lojistik ve oradaki müşterilerin buraya gelmekte sıkıntı yaşaması sorun oldu. Suriye’de ciddi yatırımlar vardı. Şimdi onlar kapandı. Mısır’daki durum ise hem avantajlı hem dezavantajlı olarak değerlendirilebilir. Orada bir iki tane çok büyük halı üreticisi var. Bunlar %30-%40 kapa-siteyle çalışıyorlar. Mısır’daki müşterilerin büyük kısmı malı artık Gaziantep’ten alıyorlar. Yine de Mısır iyi bir lojistik kapısıydı. Afrika’ya açılan koridor konumundaydı. O kapı kapandığı için ürünlerin sevkiyatında gecikmeler yaşanıyor” şeklinde konuştu. Mekik Halı’dan Dış Ticaret Müdürü İlhan Erten Suriye’deki sıkıntıların kendilerini etkilediğini söylerken “Oradaki devlet fabrikasıyla ortak bir çalışmamız vardı. Bu çalışma şu anda tamamen kesilmiş durumda” diyerek yaşanan sorunu gözler önüne serdi. Özkaplan Carpet’tan Firma Sahibi Zeynel Abidin Kaplan ise “Suriye’deki kriz bizi çok etkiledi. Ortadoğu’nun karışması genel olarak Gaziantep’i de etkiledi. Savaş olmasaydı Gaziantep bir bu kadar daha büyürdü. Olaylar şehrin önünü tıkadı” diyerek olumsuz bir tablo çizdi. Star Halı’dan Mehmet Fatih Kılıç “Suriye’de yaşanan olumsuz hava bizim Ortadoğu’ya yaptığımız ihracatın nakliye kısmında sorun teşkil etti. Daha önceden karayoluyla yapılan nakliyeler şimdi deniz yoluyla yapılmaya başlandı. Bunun olumsuz yanı ürünlerin müşterilere biraz daha geç teslim edilmesi oldu. Suriye’deki savaştan önce 10 günde giden ürünler şimdi 20-25 günde gidiyor. Ayrıca müşterilerimizin konteynırlarını limandan çekmeleri de daha uzun süre almaya başladı” diyerek sorunu kısaca özetledi.

Öte yandan Ortadoğu’daki krizden fazla etkilenmeyen firmalar da yok değildi. Örneğin Atlantik Halı’dan Genel Müdür Kaan Ateş “Şans eseri ne Suriye ne de Mısırlı firmalar nihai müşteri listemizde çok etkili bir yere sahip değillerdi. Bu yüzden kriz bizi çok derinden etkilemedi” derken Merinos Halı’dan Yeliz Mamak “Suriye’deki kriz Ortadoğu’ya yaptığımız nakliyeler açısından bizi etkiledi. Yoksa onun dışında Suriye ile çok fazla ilişkimiz yok. Bize çok büyük bir etkisi olmadı” şeklinde konuştu.

Angel Halı’dan Dış Ticaret Müdürü Adil Ünal konu hakkında “Suriye’deki kriz piyasayı etkiliyor ancak bizim orada pazarımız olmadığı için şu ana kadar bize pek zararı olmadı” derken, Yağlıoğlu Tekstil’den Firma Sahibi Galip Büyükyağlıoğlu “Eskiden Ortadoğu’ya ihracatımız yoktu. Geçen yıl başladık. Bu sebeple Suriye’deki kriz bizi etkilemedi” şeklinde konuştu. Ankamet Sergileme Sistemleri’nden Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çıplak konuyla ilgili olarak “Suriye başta gelen müşterilerimizden olmadığından oradaki kriz bizi fazla etkilemiyor. Belki %5 etkisi olduğu söylenebilir. O zararı da diğer ülkelerdeki faaliyetlerimizle amorti edebiliyoruz” diyerek olumlu bir tablo çizerken Diyarser Halı’dan Firma Sahibi Abdi Avcı “Suriye ile ticaretimiz olmadığı için oradaki kriz bizi etkilemedi Mısır’la da bir ticaretimiz yok. Bizim kendi depolarımız var. %70-%80 oranında ürünlerimizi kendi depolarımıza satıyoruz” şeklinde konuşarak firmasının bölgesel kriz karşısındaki durumunu ortaya koydu. Felis Halı’dan Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Ağdağ ise “Suriye’deki kriz bizi ticari anlamda fazla etkilemedi. Zaten sadece İran’a göndermiş olduğumuz ürünler Suriye üzerinden gidiyordu. O yönden etkili oldu. Bunun haricinde ticari anlamda fazla büyük bir kaybımız olmadı” diyerek mevcut kriz ortamından fazla etkilenmediklerini vurguladı. Öte yandan Okkıran Halı’dan Genel Müdür Hakan Okkıran bir başka sorunlu bölgeye dikkat çekti ve Euro Bölgesi’nde yaşanan krizin firmaları üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söyledi. Hakan Okkıran yaptığı açıklamada “Ortadoğu tarafına pek fazla çalışmadığımız için Suriye’deki kriz bizi hiç etkilemedi. Ama Avrupa’daki kriz bizi etkiliyor. Avrupa’da özellikle İspanya ve Portekiz’de ciddi sıkıntı var. Bu da işlerin yavaşlamasına sebep oluyor” şeklinde konuştu.

Görüldüğü gibi Ortadoğu’daki krizlerin her firma üzerinde farklı farklı etkileri oldu. Büyük çoğunluğu ulaşım maliyetleri ve gecikmeler yüzünden sıkıntıya girerken bir kısmı Ortadoğu’yla olan ilişkilerinin zayıf olmasından dolayı sorunlardan fazla etkilenmediklerini ifade ettiler. Yine de ne olursa olsun Ortadoğu’daki krizlerin Gaziantep ekonomisi ve halı sektörü üzerinde belirli ölçüde etkili olduğu bir gerçek. Başta Suriye olma üzere yaşanan politik sorunların bir an önce sona ermesi hem insani hem de ticari anlamda Türk insanını ve sanayicilerini rahatlatacaktır.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer