OTEL HALICILIĞINDA YILLARIN DENEYİMİ

Atilla Ateş: “Otellerde halıyı aklınıza gelen her yerde kullanıyoruz. Lobiden başlıyor ve genel hacimli alanların tamamında halıdan faydalanıyoruz. Bazı otel işletmecileri restoranlarda ve lobi gibi alanlarda mermer veya parke gibi birtakım malzemeler tercih etseler de bu sefer de bunların üzerine parça halı konması söz konusu oluyor. Yoksa çok soğuk ve kendisinden kopuk bir mekân ortaya çıkıyor.”

Otel halıcılığı, halıcılık sektörü içerisinde, kendine has üretim ve uygulama özelliklerine sahip ayrı bir kategori olma vasfına sahip. Bu sektörde faaliyet gösteren firmalar özellikle turizm sektöründeki iniş ve çıkışlardan doğrudan etkileniyorlar ve yatırımlarını yaparken parça halı üreten firmalara göre daha değişik faktörleri göz önünde bulunduruyorlar.

Onur Halı da 1987 yılından beri halı sektöründe faaliyet gösteren ve özellikle otel halıları alanında engin bilgi birikimi ve tecrübesi olan saygın bir firma. Türkiye’nin en önde gelen otel halısı ithalatçılarından ve uygulayıcılarından olan Onur Halı uzun yıllardır gerek yerli gerekse yabancı kökenli otel zincirlerine halı temin ediyor.

Biz de otel halılarıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ve Onur Halı’nın faaliyetlerini daha yakından gözlemleyebilmek için Firma Sahibi Sayın Atilla Ateş ile bir araya geldik ve kendisine birtakım sorular sorduk. Sayın Ateş tüm sorularımızı samimiyetle yanıtlama nezaketini gösterdi.

Bu güne kadar pek çok otele halı temin ettiniz. İnternet sitenizde uzun bir liste var. O listeye ekleyeceğiniz yeni oteller var mı? Son dönemde hangi otellere halı verdiniz?

Tabi ki var. Firmamız her sene müşteri portföyünü arttırmakta ve Türkiye’ye gelen yeni zincirlere de hizmet vermektedir. Mesela son dönemde Tuzla’da Radisson SAS Oteli’ni bitirdik. Taksim’de KVK grubu Mercure Oteli’ni, Eskişehir’de Polimeks’in 360 odalı bir otelini bitirdik, Havalimanı WOW Otelleri yenilemesini yaptık ve Özdilek Grubu’nun Levent’teki Wyndham Oteli işine başladık. Ant İnşaat’ın gerek Sochi’deki gerekse Ataşehir’deki Radisson Blu Otelleri’ni tamamladık. Şu anda da Antalya’da en önemli ve prestijli işimiz olan Cornelia De Luxe ve Cornelia Diamond Hotel işlerini yapıyoruz.

Çalıştığımız diğer oteller ise; KVK Mercure Hotel, WOW Hotel Yeşilköy, Kolin Hotel Tuzla, Hilton Double Tree Old City, Hilton Double Tree Kuşadası, Holiday Inn Express Altunizade, Holiday Inn Topkapı, Çırağan Palace Kempinski, Ceylan Intercontinental, Radisson Blu Ortaköy, Radisson Blu Ataşehir, Justiniano Hotel, Malibu Beach Hotel, Marmaris Resort Hotel, Akçakoca Sky Tower Hotel, Kervansaray Bursa, Kervansaray Uludağ, Kervansaray Marmaris, Gazelle Resort & Spa Otel, Fantasia Hotel, İkbal Termal, Shangri-La Bosphorus Hotel ve Angelacoma Hotel.

onur_2

Sadece ürün temini mi yapıyorsunuz yoksa uygulama da yapıyor musunuz?

Hem ürün temin ediyoruz hem de uygulama yapıyoruz. Zaten bizden ürünü alan otelcinin bizi tercih etmesinin nedenlerinden birisi de uygulamanın bizim tarafımızdan yapılması. Biz 28 yıllık tecrübeli bir firmayız. 28 yılda müşteri portföyümüzden ayrılan otel pek olmadı. Halının kullanım süresi 4 ila 8 sene arasında değiştiğinden biz aynı gruplara 8’er senede veya 4’er senede bir ürün temini yapıyoruz. Sabit bir kitlemiz var.

Otellerde halı ve farklı zemin kaplamalarının kullanım sürecini bize kısaca özetler misiniz?

İlk başlarda Türkiye’deki tek zemin kaplaması halıydı. Ancak dünyadaki teknolojik gelişmelerle birlikte lamine parke, laminat parke, LVT, PVC gibi birtakım malzemeler de yer kaplamalarında ve otellerde tercih edilmeye başlandı. Bu ürünlerin kullanılmalarıyla beraber birtakım sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Örneğin halıda kullanılan elyaflarımız çoğunlukla akrilikti. Akrilik halının çökme yapması, hareketli mobilyaların ayaklarının iz bırakması, yürüyüş yollarının yatması gibi sorunlar ortaya çıktı. Yün halıların hav bırakmasından dolayı bazı müşterilerden alerji problemleriyle ilgili şikâyetler gelmeye başladı. Oteller bir anda laminat parkeye geçtiler. O senelerde laminat parke moda oldu. Fakat laminat parkenin de kendisine göre ses yapma sorunları çıktı. Islak ve nemli temizlikte kabarmalar ortaya çıkmaya başladı. Bunun ardından lamineye geçildi. Tabi lamine çok pahalı ve bakımı zor bir malzemedir. Bunu ancak belirli bir maddi güce sahip olan oteller ve otel zincirleri yapabildi. Çünkü laminenin de 3-4 senede bir sistresi, temizlenmesi, bakımı, cilası gerekiyordu. Sonra polyamid halı 1990’larda Türkiye’de önem kazanmaya başladı. Polyamid halı imalatıyla beraber 2000’lerde Chromojet baskılar çıktı. Bunlar lazer yazıcılardaki lazer baskılar gibiydi. İstediğiniz deseni yapabiliyordunuz Bu makinelerle otellerin lobileri için halılar ürettik. Bu sistemin faydası neydi? Örneğin sizin bir lobiniz var. 8 metreye 10 metre ebatlarında. Buraya halı yapmayı planlıyorsunuz ama ufak bir desen istemiyorsunuz çünkü lobi otelin en önemli, gösterişli, insanı girişte etkileyen alanıdır. Söz konusu makineler sayesinde bu alanlara özel halılar yapmaya başladık.

Oteller hariç başka yerlere de halı temin ediyor musunuz? Otellere halı temin etmek işinizin ne kadarını oluşturuyor?

Otel halısı işi toplam ciromuzun tam %85’ini oluşturuyor. Geri kalan %15’ini iş yerleri ve evler yani perakende tabir ettiğimiz yerler oluşturuyor. Son dönemlerde otellerden gelen talepte artış var. Onur Halı olarak 2012’den itibaren %50 oranında büyüdük. Kullandığımız halı malzemesi 1988-1989’dan itibaren ofislere de yoğun şekilde girdi. Ancak sonraları ofisler daha çok karo halıyı talep etmeye başladı. Karo halının avantajı bölgesel lekelerde halının lekeli kısmının değişimini sağlıyor. Dolayısıyla özellikle yükseltilmiş döşeme ve karo halı çalışma alanlarında kullanılmaya başlandı.

Bizim de son yıllarda karo halı yani ofis halısı döşeme oranımız yaklaşık %10 civarında arttı. Bu halı Türkiye’de de üretilmeye başlandı ama bizim kullandığımız ürünlerin çoğu ithal. Biz Hollanda’dan getirtiyoruz.

Otellerde halı kullanmanın otel işletmecisine faydaları nelerdir? Halı kaplamaları ne gibi avantajlar sunar?

Aslında son dönemde halıyı tercih etmeyen oteller çoğaldı. Projelerine göre zeminde lamine parke var, parkenin üzerinde de parça halı var. Tabi biraz önce söylediğim gibi lamine parkenin ciddi anlamda bakıma ihtiyacı var. Ayrıca otel odasında topuklu veya ökçelerindeki çivileri çıkmış bir ayakkabıyla yürüdüğünüz takdirde zeminde ciddi anlamda ezilmeler oluyor. Zemindeki çökmeleri ışık yansıyınca görüyorsunuz. Bunun haricinde ses çıkıyor. Son 10 senede tekerlekli bavullar moda oldu.  Bu bavulların odalarda tekerlekleriyle çekilmeleri, koridorlarda bu şekilde hareket etmeleri maalesef diğer müşterileri rahatsız ediyor. Örneğin Antalya’daki otellerin çoğunda bakımı kolay diye mermer ve seramik kullanıldı. Tabi bu mermer ve seramik kaplamaların derz boşlukları var ve bavulların tekerlekleri derzlere her girip çıktığında ciddi oranda ses çıkıyor. Bu oteller ya derzleri dolduruyorlar ya da üstlerini halı ile kaplıyorlar.

Otellerde halının tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de halının sıcak olması ve ses izolasyonu sağlaması. Ayrıca son yıllarda halılar kolay temizlenebilen polyamid ile imal ediliyorlar. Bugün uçaklarda bile halı var. Çünkü özellikle yün ve polyamid olanlar gerçekten kolay temizlenebiliyor. Üzerinde oluşabilecek lekeler hemen müdahale edilmesi halinde  lekeyi tutmuyor. Her gün elektrik süpürgesiyle temizlik yaparsanız tozu da tutmuyor.

Onur Halı olarak geçmişinizden ve kuruluş sürecinizden biraz bahseder misiniz?

Onur Halı 1987 senesinde kuruldu. O zamanlar perakende ağırlıklıydık. Sonradan Türkiye’ye otel zincirleri gelmesi için bir hükümet politikası yürütülmeye başlandı. Turgut Özal o dönemde “bacasız sanayi” diyerek turizmin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. 1987-1988’de Taksim Oteli’nin yerine Sheraton Oteli geldi. Sonra Çırağan Sarayı açıldı. Türkiye o zamanlarda da bir halı ülkesiydi. Ama biz el halısı ve parça halı üretiyorduk. Otel halısı ön planda değildi. Sonradan Ramada ve Mercure zincirleri geldi. Biz de o yıllarda doğru bir zamanlamayla otel halısı işine girdik. Bizim perakende işi bir anda otel halıcılığına döndü. O yıllardaki bütün 5 yıldızlı otellere yün halı verdik.

Sonuç olarak Onur Halı 1987’de kuruldu, 1988’den itibaren tamamen otel sektörünün içine girdi. O günden beri de %80 oranında otel sektörüne yönelik çalışmalar yürütüyoruz.

Onur Halı olarak sektördeki yeriniz nedir?

Biz şu anda otel halıcılığında Türkiye’de ilk üçteyiz.

Firma olarak geleceğe dair kısa ve uzun vadede ne gibi planlarınız var. Daha da büyümeyi düşünüyor musunuz yoksa ekonomik kriz riski altında daha ihtiyatlı davranmayı mı planlıyorsunuz?

Geleceği söylenen krizin bize etkisi belirli ölçüde olacaktır. Bu krizin geleceğini biz de hissediyoruz. Ama biz turizm sektöründe daha çok yabancı gruplara yönelik çalışıyoruz. Bu yüzden yılın ilk yarısında çok fazla etkileneceğimizi düşünmüyorum. Öte yandan yılın ikinci yarısında ciddi anlamda olumsuzluklarla karşılaşabiliriz. Biz yabancı para cinsi üzerinden iş yapıyoruz. Döviz yükselince bu iş de otomatik olarak etkilenecektir. Herkes yatırımını kaçınılmaz olarak durduracaktır. Bizim devam eden işlerimizde bir sorun olacağını zannetmiyorum ama ikinci yarıda çok ciddi bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer