OTEL HALISINDA UZMANLIK

Şenol Çolak: “Otel halılarının sıkılığı normal halılardan daha farklıdır. Bu halılar alev almazlar ve zengin renk ve desenlerden oluşurlar. El halısından sonra alacağınız en kaliteli halı otel halısıdır. Üstelik bu ürünler çok uzun ömürlüdürler. Ottoman Halı olarak 12 yıl önce yapmış olduğumuz projeleri daha yeni değiştiriyoruz.”

Türkiye’de halıcılık sektörü büyük bir hızla gelişirken aynı sektör içindeki farklı bir çalışma sahası olan otel halıcılığı piyasasında da bazı firmalar yüksek üretim kapasiteleri, birbirinden kaliteli ürünleri ve hem iç hem de dış pazardaki başarılı pazarlama politikalarıyla dikkatleri üzerlerine çekiyorlar.

Otel halısı denince ilk akla gelen firmaların başında üretimini Tekirdağ’da gerçekleştiren Ottoman Halı geliyor. Yaklaşık 100 yıllık bir geleneğe sahip Ottoman Halı gerek Türkiye piyasasında gerekse Avrupa piyasasında adından sıkça söz ettiriyor. Türkiye’deki otel projelerinin büyük bir kısmında önemli roller üstlenen Ottoman Halı her geçen gün daha da büyüyor ve sektördeki konumunu sağlamlaştırıyor.

Biz de Ottoman Halı’nın otel halısı sektöründeki konumunu yakından incelemek istedik ve Fabrika Müdür Şenol Çolak’a otel halısı piyasası, Ottoman Halı ve sektörün durumu ile ilgili birtakım sorular yönelttik.

Bugüne kadar pek çok otele halı temin ettiniz. İnternet sitenizde uzun bir liste var. O listeye ekleyecekleriniz var mı? Son dönemde hangi otellere halı verdiniz?

Son dönemde de daha önce olduğu gibi Türkiye’deki bütün büyük projeler tarafımızdan yapılmıştır. Bunlardan bazıları Bomonti Hilton, Polat Balmumcu, Wyndham Güneşli, Radisson Pera, Cevahir Anadolu, Barut Antalya, Premium Rixos, Meyra Ankara, Wyndham Kalamış, Dedeman Zonguldak, Rixos Ankara, Radisson Şişli, Bursa Hilton, Diyarbakır Hilton, Samsun Hilton, Kayseri Hilton, Kayseri Ommar, Sochi Mariot, Kaya Artemis, Sungate Rixos, Kaya Golf Belek, Raffles Zorlu ve Ramada Bayrampaşa’dır.

ottoman_1

Sadece ürün temini mi yapıyorsunuz yoksa uygulama da yapıyor musunuz?

Ottoman Halı olarak otellere ürün temininin yanında uygulama da yapıyoruz.

Otellerin en çok hangi kısımlarında Ottoman halıları kullanılıyor?

Ottoman halıları otellerin tüm kısımlarında uygulanıyor ancak halı asıl olarak genel mekânlar ve koridorların vazgeçilmez unsurudur.

Sadece otellere mi iş yapıyorsunuz yoksa özel konutlar gibi başka mekânlar için de halı üretiyor musunuz?

Sadece otel halısı üretiyoruz.

Oteller için en çok hangi türde halılar üretiyorsunuz?

Sadece Axminster %80 yün %20 polyamid karışımlı halı üretiyoruz.

Otel halılarının temel özellikleri nelerdir ve hangi yönlerden diğer halılardan ayrılırlar?

Otel halılarının sıkılığı normal halılardan daha farklıdır. Bu halılar alev almaz ve zengin renk ve desenlerden oluşurlar. El halısından sonra alacağınız en kaliteli halı otel halısıdır. Üstelik bu ürünler uzun ömürlüdürler. Ottoman Halı olarak 12 yıl önce yapmış olduğumuz projeleri daha yeni değiştiriyoruz.

Otellerde halı kullanmanın otel işletmecisine faydaları nelerdir? Halı kaplamaları ne gibi avantajlar sunar?

Temizlenmesi daha kolaydır, tozu göstermez, yangına dayanıklıdır, müşterinin kendini daha sıcak bir ortamda hissetmesini sağlar.

Son yıllarda otellerden gelen taleplerde bir artış var mı?

Evet, bilhassa yurt içinde talep çok fazla. Turist sayısının artmasına bağlı olarak otel ihtiyacı da arttı. Talep artışının bununla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Otellerde kullanılacak ürünleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Örneğin otelin konseptini veya hedef kitlesini göz önüne alıyor musunuz? Yoksa otel işletmecisi ne tür halı isterse onu mu temin ediyorsunuz? Yani bu konuda kararları otel işletmecisi mi yoksa siz mi alıyorsunuz?

Genellikle desen konusunda kararlar otelin çalıştığı iç mimari grup tarafında veriliyor. Bizim desen stüdyolarımızla otellerin iç mimari ofisleri birlikte çalışıyor.

Ottoman Halı olarak geçmişinizden ve kuruluş sürecinizden biraz bahseder misiniz?

Ottoman Halı olarak 1993 yılında üretime başladık. Daha önce İngiltere’de üretim yapıyorduk. Halı üretimi konusunda 100 yıllık geçmişi olan bir firmayız. Toplam 23 tane Axminster tezgâha sahibiz. 3,66 cm ile 4,57 cm arasında istenilen ölçüde halı dokuyoruz. Renk ve desende sınır belirlemiyoruz.

Ottoman Halı olarak sektördeki yeriniz nedir? Türkiye’de ve Avrupa’da üretim anlamında kaçıncı sıradasınız?

Axminster halı üretiminde Türkiye’nin en büyük firmasıyız. Avrupa’da ise ilk 3’teyiz. Bizden büyük İngiltere’de belki iki firma vardır. Çin’de de yeni üretime başlandı ancak Çinliler kalite açısından çok gerideler.

Otel halısı sektörünün durumunu nasıl görüyorsunuz? Sektör büyümeye devam edecek mi?

Geçen yıllardaki rakamlara bakacak olursak iç pazarda ve Rusya pazarında oldukça fazla büyüme var. Avrupa’da ise bir daralma söz konusu.

Firma olarak geleceğe dair kısa ve uzun vadede ne gibi planlarınız var? Daha da büyümeyi düşünüyor musunuz yoksa ekonomik kriz riski altında daha ihtiyatlı davranmayı mı planlıyorsunuz?

Şu anda büyümemiz söz konusu değil. Biz daha kaliteli üretim yapmaya odaklanmak istiyoruz.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer