RENGARENK ÖRGÜ HALILAR VE DEKORATİF KİLİMLER

Galip Yağlıoğlu: “Bizlerin ve sektörümüzdeki firmaların yeni ürünler ve tarzlar geliştirerek aynı zamanda patentlerini alarak üretim yapmaları halinde pastadaki payımızın artacağına inanıyoruz.”

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamız 1970’li yıllarda tekstil makinaları imalatı ile iş hayatına başlamış, ilerleyen yıllarda buna ilave olarak birçok tekstil ürünlerinin de imalatını yapmıştır. İplik, battaniye imalatı gibi üretimlerden sonra yaklaşık 8 yıldır örgü halı ve buna ek olarak 1,5 yıldır da dekoratif kilim imalatı ile iş hayatımıza devam etmekteyiz.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Üretim kapasiteniz nedir?

Örgü halıda üretim kapasitemiz mevcut aylık 20000 m2’dir. Belirlediğimiz plan ve periyodlar dahilinde kapasite artışı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Örgü halı için kapasite arttırmak gerekli. Makinaları, teçhizatları alıp kurmakla bitmiyor. Aynı zamanda personel yetiştirmek küçük detayları aylarca anlatarak göstermek belli bir bilgi ve beceri seviyesine getirmek gerekiyor.

Başka üretimler yapan arkadaşlarımızın bu işin altından kalkılamayacak kadar zor olduğunu söylemelerine rağmen, biz işimizi severek yapıyoruz ve müşterilerimizin memnuniyetini görmek bize daha fazla güç veriyor.

Dekoratif kilimlerde ise yaklaşık 1,5 yıl önce 10000 m2’lik deneme üretimiyle başladık. Önümüzdeki Ocak-Şubat ayları itibariyle ise aylık 30000-40000 m2’lik üretimiçin çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Örgü halının kalitesini nasıl anlayabiliriz? Kullanılan ipliğin özelliği nedir?

Örgü halıda işçilik ön plandadır. Dolayısıyla işini bilen ve seven usta birinin yaptığı örgü halı mutlaka kendini belli edecektir.

Örgü halıda kullandığımız hammaddelerin büyük çoğunluğu geri dönüşümlü materyallerdir.

Bu geri dönüşümlü hammaddeleri kullanarak insanların çevreye ve dünyamıza verdiği hasarı birazcık da olsa azalttığımıza inanıyoruz.

yaglioglu_2

Renk ve desen oluştururken dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

Renk ve desenleri oluştururken ülkelerin ve bölgelerin beğeni ve isteklerini dikkate alarak seçenekler oluşturuyoruz.

Müşterilerimiz ve bölge bayilerimizin yardımıyla da sürekli çalışmalar yaparak bunları geliştirmeye dikkat ediyoruz.

2014 yılı firmanız için nasıl geçti?

2014 yılı her ne kadar tüm sektörler için çetin ve zorlu bir yıl olarak anılsa da, kendi açımızdan yıl sonu değerlendirmesi yaptığımda bizim için başarılı geçtiğini söyleyebilirim.

2013 yılı sonunda koyduğumuz hedeflerin belki %100’ünü değil ama %70-80 oranında başardık. Müşteri sayımızda ve ihracatımızda önemli artışlar oldu.

Mutlaka kapasite arttırmamız gereken bir döneme geldik ve çalışmalarını başlattık. Bu bizim açımızdan 2014 yılının başarılı geçtiğinin bir göstergesidir.

2015 yılı hedefleriniz nelerdir?

2015 yılı için koyduğumuz hedefler kapasite arttırımı ve yeni ürünler geliştirmek üzerine kurulu.

2-3 yıl önce başlattığımız çalışmaların yeni üretime dönüştüğünü düşünürsek bu uzun ve zorlu aynı zamanda emek ve para harcamayı gerektiren çalışmaların artması ve sürekli devam etmesi gerekiyor. Bu doğrultuda 2015 ve daha sonraki yıllardaki 1. hedefimiz yeni ürünler geliştirmektir.

Aynı zamanda reklam çalışmaları ve fuar katılımlarıyla da ürünlerimizin tanıtımını arttıracağız.

Halı sektörüne yönelik görüşleriniz nelerdir?

Halı sektörünün ve firmaların ekonomik olarak sorunlar yaşadığı dönemlerde bile geliştiğini ve ilerlediğini düşünüyorum.

Bu sıkıntılı dönemlerde bile kendi kişisel çabalarıyla ilerleyen firmalarımızın ve sektörün önündeki hiçbir engelin dayanamayacağına inanıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bizlerin ve sektörümüzdeki firmaların yeni ürünler ve tarzlar geliştirerek aynı zamanda patentlerini alarak üretim yapmaları halinde pastadaki payımızın artacağına inanıyoruz.

Günümüzde eski fikirlerin geçerliliğini kaybettiği yüzlerce firmanın aynı tarz ürünü pazarlayarak iş hayatına devam etmesinin mümkün olmadığı, çeşitlilik ve farklılıklar olması gerektiği, aynı zamanda patent hakları –fikri ve sinai haklara da riayet edilmesi gerektiği muhakkaktır.

Bu fikirler daha fazla benimsendiğinde sektörümüzün çok daha hızlı şekilde ileriye gideceğine inanıyoruz.

Sorunların bitmesini beklemek yerine sorunların olduğu, ortam ve zamanlarda nasıl ileriye gidebileceğimizi tartışmak daha doğru olacaktır. Bu bizlerin elindedir.

Teşekkür ederim.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer