SEKTÖRÜN GELECEĞİNE DAİR FARKLI GÖRÜŞLER

Son yıllarda Gaziantep merkez olmak üzere Türkiye’de halı sektörünün muazzam bir hızla büyüdüğü çarpıcı bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Sektörün gerçekleştirdiği bu atılım hem Gaziantep ekonomisini güçlendirmekte hem de Türkiye ekonomisine doğrudan katkı yapmaktadır. Üreticilerin, ihracatçıların, meslek odalarının ve yerel idari yetkililerin çabalarıyla yaşanan bu gurur verici gelişim ülkenin önünü önemli ölçüde açmakta ve Türkiye’yi halı sektöründe zirveye yerleştirmektedir.

SEKTÖRÜN GELECEĞİNE DAİR FARKLI GÖRÜŞLER

4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı’nda konuştuğumuz firma yetkililerine söz konusu gelişmeyi göz önünde bulundurarak sektörün geleceğini nasıl gördüklerini sorduk ve dikkat çekici yanıtlar aldık.

Atlantik Halı’dan Genel Müdür Kaan Ateş yaptığı açıklamada “Geçmiş yıllara baktığımız zaman halı sektöründe yükselen bir trendde olduğumuzu görüyoruz. Ancak firma sayısının çokluğu ve rekabetin yoğunluğuyla birlikte pek çok bilinçsiz yatırım da fiyatları vuruyor. Bana kalırsa zamanla doğal bir eliminasyon yaşanacaktır. Büyük firmalar ayakta kalacak, küçük firmalar da birleşip büyük firmalar haline gelecek ve halı sektörü daha iyi yerlere erişecektir. Bu olduğu zaman da pazar gitgide büyüyecektir. Ben gelecekten umutsuz değilim. Bence pazar küçülmeyecektir, büyüyecektir” derken Arya Halı’dan Yönetici Gökhan Güneş “Zaman zaman krizlerle boğuşuyoruz hatta var olma savaşları içine giriyoruz. Ancak ne olursa olsun halı sektörü büyüyecektir. Tabi sektör büyüdükçe sıkıntıları da onunla beraber büyüyecektir” diyerek sektörün ileri gelenlerini dikkatli olmaları yönünde uyarmaktadır. Art Halı’dan İhracat Sorumlusu Uğur Bediroğlu “Art Halı olarak sektörün geleceğinden umutluyuz. Diğer tüketim malları gibi halı da oldukça iyi satılıyor. Bilindiği gibi yeni televizyonlar, buzdolapları ve telefonlar için pazarda her zaman bir tüketim sirkülasyonu var. Halı da yer kaplamaktan ziyade dekoratif amaçla satılmaya başlandığı için daha fazla satılacaktır” şeklinde konuşurken Atlas Halı’dan Tasarım Koordinatörü Özgür Uşaklıgil “Ben geleceğe dair oldukça çok umutluyum. Şu anda yerli üreticiler olarak Türkiye pazarını doğru parselliyoruz ama yurt dışı pazarında henüz potansiyelimizin çok düşük bir kısmını kullanıyoruz. Yine de gelecekte ihracat pazarlarında Türk halıcılığının bambaşka yerlere geleceğine eminim” diyerek geleceğe dair umutlu bir perspektif çizmektedir.

SEKTÖRÜN GELECEĞİNE DAİR FARKLI GÖRÜŞLER2

Buna karşın geleceğe dair temkinli yorumlarda bulunan firma yetkilileri de yok değil. Açıkgöz Halı’dan Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Açıkgöz verdiği demeçte “Halı sektöründeki kontrolsüz büyümeyi durdurmak zorundayız. Bu balon şişeceği kadar şişti. Artık onu uçurmak gerekir yoksa patlayacak. Bana kalırsa 2014’ün 6. ayına kadar hiçbir firma bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde büyümemeli” derken Angora Halı’dan Firma Sahibi Erhan Şiveydinli “Yakın gelecekten çok umutlu değilim. Söylediğim gibi arz talep dengesizliği ciddi bir sorun. Bu yapay büyümenin sonuçlarının ne olacağını zaman içerisinde göreceğiz” demektedir. Balat Mensucat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sinan Erkent “Aşırı üretimden dolayı önümüzdeki iki yıl için çok karamsarız. Yeni hedefler, yeni pazarlar bulmak lazım” şeklinde düşüncelerini ifade ederken Covtex Feizy’den Satış Müdürü Jülide Akgül Eke de “Sektörün geleceği bize bağlı diyebilirim. Şu anki plansız ve programsız büyüme zamanla herkese zarar verecektir. O yüzden ‘Bu sektör nereye gidiyor’ diye birilerinin sorması lazım. Bu noktada hep beraber fiyat politikaları üzerinde durmamız zorunlu hale geliyor. Nasıl biz bu işi Belçika’nın elinden aldıysak, bir başka ülke de bizden alacaktır. Çünkü üretimi çok daha ucuza yapabilecek ülkeler var. Makineyi biz üretmiyoruz. Yarın Avrupalılar onlara da makine satabilirler. Biz başka değerler üretmezsek, sadece fiyat odaklı çalışırsak elimizdekileri yitirebiliriz” diyerek olası bir tehlikeye dikkat çekmektedir.

Öte yandan geleceğe dair umutlu olan pek çok firma sahibi olduğu da yadsınamaz. Bellezza Halı’dan Karadeniz Bölge Müdürü İlhan Usta verdiği demeçte “Ben sektörün geleceğinden umutluyum. Halı sektörü ihtiyaç sektörü olmaktan çıktı ve biraz daha insanların zevkine hitap etmeye başladı. Halı aynı zamanda kültürel bir ürün olarak değerlendiriliyor. Türkiye’nin istikrarlı gidişi, bizim de kendimizi yenilememiz sayesinde hem Türkiye’de hem yurt dışında istediğimizi alacağımıza inanıyorum” derken Birsa Halı’dan Desen Müdürü Binnur Çakallı “Arap ülkelerindeki krizler atlatılırsa sektörde işlerin daha iyi olacağına inanıyorum. Bir yıl kadar sonra durum daha pozitif olacaktır” demektedir. Diyarser Halı’dan Firma Sahibi Abdi Avcı ise “Sektörün geleceğine olumlu bakıyorum. Zaten bu fuar da bunun kanıtı. Başka nerede var bu kadar halı üreticisi firma? Bence bundan gurur duymamız gerekiyor. İnsanın yaşadığı her yerde halı gereklidir. Halı sektörünün biteceğini söylemek yanlış olur. Ancak bir başka ülke bizim elimizden üretimi alır, daha uygun fiyatlarda ve daha iyi şartlarda halı imal ederse bu durum gerçekleşir. Öte yandan böyle bir tehlikeyi ben şu an için görmüyorum. Münferit birkaç ülkede bir iki makine var ama bizimle rekabet edebilecek altyapıya ve güce sahip değiller” şeklinde konuşarak geleceğe güvenle baktığını ortaya koymaktadır. Doğuş Peluş’dan Firma Sahibi Hakan Bese de benzer bir görüşü dile getirmekte ve “Sektörün geleceğinden umutluyum. Türkiye ve Türkiye’deki her sektör gelişiyor. Bu sektörde de geçici sıkıntılar olabilir. Bu sıkıntılar bizim elimizde olmayan nedenlerden de kaynaklanabilir. Ama söz konusu sıkıntılar geçici karakterdedir. Zaman içerisinde her şey yerine oturacaktır. Sektörümüz daha iyi noktalara gelecektir” derken Oryantal Carpet’tan Dış Ticaret Koordinatörü Erol Çil “Gelecekten umutluyum. Gaziantep ciddi yatırımlarla dünyada belirli bir noktaya gelmiş durumda. Bunun kolay kolay silineceğini zannetmiyorum. Bence ileride daha da başarılı olacağız” şeklinde konuşmaktadır.

Kimi firma yetkilileriyse sektörün geleceğine dair değerlendirmelerinde birtakım tehlikelere dikkat çekme gereği duymaktadırlar. Örneğin Emirhan Carpet’tan Dış Ticaret Satış Müdürü Hanifi Kasap yaptığı açıklamada “Geleceğe dair tedirginliğimiz var. Gelecek üç yıl için çok umudum yok. Şimdiye kadar zaten yapay bir büyüme oldu. Gaziantep’te bulunan firmaların çoğunun satış merkezi Ortadoğu’dur. Ortadoğu’daki bütün depoları şişirdik. Şu anda ürün alacak kapasite kalmadı” şeklinde konuşurken Kaplan Kardeşler’den Genel Müdür Yardımcısı Ozan Boran “Gelecekten hem umutluyuz hem kaygılıyız. Çünkü mutlaka bu büyümenin bir sonu olacak. Bunları Denizli’de İzmir’de ve başka şehirlerde tekstil alanında gördük. Büyümenin sonu geldiği ve eliminasyon olduğu zaman sektöre ciddi yatırım yapmayanlar, günlük çalışanlar ne yazık ki elenmek zorunda kalabilecekler. Ama ne olursa olsun gelecekte sektörün daha da yerine oturacağına inanıyorum. İleride halı sektörünün ayakları tam anlamıyla yere basacaktır” şeklinde düşüncelerini ifade etmektedir. Merinos Halı’dan İhracat Müdürü Yeliz Mamak da benzer bir bakış açısıyla “Geleceğe dair umutluyuz. Ama bir süre sonra bu kadar çok firmanın ayakta kalacağını düşünmüyorum. Muhakkak ki bir azalma olacaktır” demekte, Okkıran Halı’dan Genel Müdür Hakan Okkıran da “Sektör daha da ilerler diye düşünüyorum. Halı sonuçta bir ihtiyaçtır. Bundan dolayı sektör devam eder. Ama eğer bu sene şu anki havada giderse yani sıkıntılı geçerse bazı firmaların epey bir savrulacağını düşünüyorum. Bu sene bir yaprak dökümü yaşanabilir. Bu seneyi ayakta geçirenler önümüzdeki senelerde de aynı şekilde devam ederler” diyerek sektörde bir eliminasyon yaşanabileceğine dair değerlendirmesini ortaya koymaktadır. Öz Kaplan Carpet’tan Firma Sahibi Zeynel Abidin Kaplan da “Sektörde 2014’te büyük küçülme olacaktır. Kimseye zarar gelsin istemeyiz ama eleme olması kaçınılmaz görünüyor” derken Özulutaş Carpet’tan Firma Sahibi Tayfun Ulutaş “Bu sektörün maksimum çıkabileceği nokta bugünkü noktadır. Bu noktanın üzerine çıkılacağını düşünmüyorum. Firmalar büyüyecekleri kadar büyüdüler. Şu anda sektörün zirvesindeyiz” demektedir. Hakser Halı’dan Firma Sahibi Serkan Özkök ise daha farklı bir yaklaşım sergilemekte ve “Büyüme dursa bile gelecek senelerde yeniden hareketlenme başlar. Her sektörde böyle olur zaten. 2-3 sene işler iyi gider. Sonraki 1-2 sene işler yavaşlar. Ondan sonra tekrar hızlanır. Kim bu süreçte ayakta kalacak göreceğiz” diyerek geleceğe dair öngörülerini dile getirmektedir. Point Halı’dan Genel Müdür Mehmet Kılınç da benzer bir noktaya değinmekte ve “Büyüme yavaş yavaş devam eder ama sektörün çok hızlı büyümesi, yani son 2 yıldaki hızlı büyüme gerçekleşmez. 1-2 yıl belki durulma olur, sonra yine büyüme başlar” demektedir.

Pek çok firma yetkilisiyse halı sektörünün geleceğine dair son derece umutlu demeçler vermektedir. Örneğin Royal Halı’dan Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Dağcı “Sektörün geleceğinden umutluyuz. Sonuçta bu iş bizim ekmeğimiz. Biz ‘dokumayla okumanın sonu yok’ diyoruz” derken Sanat Halı’dan Firma Sahibi Fahrettin Kaplan “Gaziantep büyük bir pazar haline geldi. Dünyada şu anda lider konumdayız. Halı denince akla ilk olarak Gaziantep geliyor. Biz kendi ayağımıza baltayı vurmazsak sektörün önü açık gözüküyor” şeklinde konuşmaktadır. Roza Carpet’tan Firma Yetkilisi İbrahim Halil Sayar “Dünyada eğer bir kriz yaşanmazsa Gaziantep’in ve Türkiye’nin halıcılık sektöründeki liderliğini devam ettireceğine inanıyorum. Umuyorum ki bu sektörü elimizde tutacağız” demekte, Saray Halı’dan Dış Ticaret Şefi Ekrem Yeniçeri ise “Oyunun kurallarına uyulduğu takdirde sektörün geleceğinden umutluyuz. Biz bu işi Belçika’nın elinden aldık. Halı deyince insanların aklına artık Türkiye geliyor. Bunu kolay kolay kaptırmayız. Doğru bir stratejiyle hareket edildiği takdirde sektörün geleceği parlak gözüküyor” şeklinde konuşmaktadır.

Görüldüğü gibi halı sektörünün geleceğine dair firma yetkilileri farklı görüşler ileri sürseler de genel anlamıyla geleceğe dair olumlu bir bakış olduğu ortaya çıkmaktadır. Firma yetkilileri, üretici ve ihracatçılar birtakım temel konularda dikkatli oldukları ve planlı programlı hareket ettikleri taktirde halı sektörünün Gaziantep merkezli olarak büyüyeceği ve Türkiye’nin lider ülke konumunu koruyabileceği görüşünü ağırlıklı olarak dile getirmektedir. Sektör mevcut sorunları çözdüğü taktirde halıcılık faaliyetleri Türkiye’nin kontrolünde gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam edecektir.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer