TÜRKİYE’NİN MARKA FUARI HALININ DÜNYA FUARI

“Marka Fuarcılık tarafından organize edilen 25. fuar olan 4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, 5-8 Eylül 2013 tarihleri arasında Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlendi. Sektörün irili ufaklı 162 firmasının ürünlerinin sergilendiği fuara Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından profesyonel ziyaretçiler çok yoğun ilgi gösterdiler. Yurtdışından gelen satın almacıların çokluğu ihracat hedefleyen katılımcıları memnun etti. Fuarda yeni tanışmalar ve iş bağlantıları gerçekleşti.”

Halı Sektörü’nün dünyadaki en büyük 3 etkinliğinden biri olan Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, 5-8 Eylül 2013 tarihlerinde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplam 162 katılımcının olduğu fuara Türkiye’den 160, yurtdışından 2 firma katıldı. Ayrıca yan sanayiden bir çok dünya markası, Türkiye’deki temsilcileri aracılığıyla fuarda ürünlerini sergilediler.

genel_1

30.000 m2’lik alan üzerinde düzenlenen fuara ziyaretçiler bu yıl da çok yoğun ilgi gösterdi. Fuarı 4 gün boyunca toplam 24.237 kişi ziyaret etti.

Yurtiçindeki sektörle ilgili neredeyse tüm profesyonellerin ziyaret ettiği fuar, bu yıl özellikle yabancı satın almacıların yoğunluğu ile dikkat çekti.

4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, halı sektöründeki dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtladı ve şirketlerin üst düzey yöneticileri için trend belirleyici oldu.

SS5 Eylül 2013 Perşembe günü düzenlenen açılış töreninde bir konuşma yapan Marka Grup Başkanı Sebahattin Şensoy, fuarın gelişim süreci hakkında bilgi verdi.

Şensoy, konuşmasına “Başta Gaziantep Ticaret Odası, Halıcılar Odası, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği olmak üzere Fuarımıza katkıda bulunan, destek veren tüm oda, birlik, dernek ve kurumlara çok teşekkür ederim. Bize güvenen, yıllardır başarıdan başarıya birlikte koştuğumuz sektörümüzün öncü kuruluşlarına çok teşekkür ederim.” diye başladı.

Şensoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün Marka Fuarcılık tarafından düzenlenen 25. fuarın açılış konuşmasını yapıyorum.

İlk fuarımız küçüçük bir alanda gerçekleşmişti. 25. fuarımız ise dünyanın en büyük 4 halı fuarından biri konumunda.

Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, müthiş bir gelişme gösterdi.

OO2B02422010 yılında 8.000 m2 alanda fuarımızı düzenlenmiştik.

2011 yılında 15.000 m2’ye ulaşıldı.

2012 yılında ise 27.000 m2 ile olağanüstü bir büyüme kaydedildi.

2013 yılında ise 30.000 m2’lik

2 salona sığmaya çalıştık.

Sığmaya çalıştık diyorum, ama sığamadık…

Şu anda 53 firmanın katılım talebini karşılayamamış durumdayız.

Bu yıl fuarımızın 162 katılımcısı var.

133 katılımcı Gaziantep merkezli…

14 katılımcı İstanbul…

2 katılımcı Ankara…

2 katılımcı Erzurum…

2 katılımcı Uşak’tan

2 katılımcı Bursa’dan

ve Batman, İzmir, Kayseri, Konya, Niğde’den 1’er katılımcımız var…

1 katılımcımız Suriye’den

1 katılımcımız ise Hindistan’dan

Evet 2 salona sığamadık… Yurtdışından fuara katılması muhtemel firmalara verebileceğimiz alanımız yok.

Gözle görülüyor ki, halı sektörümüz ve Gaziantep, daha büyük bir fuar alanına layıktır. Ve ilk aşamada bir salona daha ihtiyaç duyulmaktadır.

İnşallah, bir yeni salon yapılması konusu da Gaziantep’in hedefleri arasına alınır.

Daha 2. salonun açılışı yapılırken 3. salonun talep edilmesi Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı’nın müthiş gelişmesinin ve geleceğinin göstergesidir.

OO2B0315

Marka Grup, bu üstün başarının gururunu destek veren tüm oda, birlik, dernek yöneticileri ile üreticiler, ithalatçılar, toptancılar, perakendecilerden oluşan tüm sektörümüzle paylaşıyor.

Başarı hepimizin…

Başarı Türkiyemiz’in.

Bazı rakamlar söylenirken dile kolay geliyor ama o süreç göz önüne geldiğinde nasıl bir mücadele verilmiş, nasıl geceli gündüzlü, yılmadan, usanmadan çalışılmış, nasıl zorluklar karşısında pes edilmemiş ve her seferinde bir çıkış yolu bulunmuş…

Nasıl dünyanın dört bir yanına gidilip tanıtım yapılmış, görüşmeler yapılmış… Nasıl “bu iş olmaz” diyenlerin ördüğü duvarlar yıkılıp, inançla başarıya koşulmuş…

OO2B0160Tüm bunlar akla geldiğinde 25. fuarımızın açılışı benim için bambaşka anlamlarla yüklü oluyor.

Dünyada halı ve zemin sektörüne yönelik 4 büyük fuar var.

Bunlardan biri Almanya’da, biri Çin’de…

Diğer ikisi Türkiye’de düzenleniyor:

Biri Uluslararası Zemin Fuarı ve diğeri Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı…

Dünyanın 4 büyük halı fuarından 2’sinin Türkiye’de düzenleniyor olmasında sektörümüzün öncü kuruluşlarının değerli yöneticilerinin çok büyük katkısı var.”

Sektörün önde gelen temsilcilerinden oluşan davetlilerin katılımıyla gerçekleşen açılış töreninin ardından hep birlikte fuardaki standlar ziyaret edildi.

Fuarda halılar, ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlendi.

4 günlük fuarın sonunda, katılımcılar, sektörün bu büyük fuarından, özellikle de dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerden oldukça memnundular.

4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, yeni siparişler almak ve yeni iş bağlantıları kurup, var olan ilişkileri geliştirmek isteyen firmaların mutlaka katılması gereken bir etkinlik olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Fuara katılan firmaların temsilcilerinin ortak ifadesiyle; “Marka Fuarcılık tarafından düzenlenen Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, Türk halı sektörünün en önemli etkinliği ve her geçen yıl daha da büyüyor.”

Fuarı bu yıl 24.237 kişi ziyaret etti. 30.000 m2’lik sergileme alanında, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen profesyonel ziyaretçiler; sektördeki yenilikleri görme şansını elde ettiler.

162 katılımcı firma için fuar, halı sektörünün buluşma noktası oldu. Katılımcılar, verimli iş görüşmeleri gerçekleştirdi ve fuar sonrası sürdürülecek iş bağlantıları yaptı.

2013 Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı’nın katılımcı firmalarının %97’si 2014’de düzenlenecek fuara katılmaya şimdiden karar vermiş durumda.

Katılımcı firmaların %97’si ağırlıklı olarak ihracata yönelik çalışıyorlar. İhracat öncelikli katılımcılar da fuarın sonucundan memnun olduklarını ve aldıkları yurtdışı siparişlerin büyük miktarlarda olduğunu bildirdiler.

Katılımcılar fuarda ihracat pazarında birçok yeni müşteri kazandı.

Katılımcı firmalar, ziyaretçi olarak fuara katılan üst düzey profesyonellerin uzmanlıklarından çok etkilendiler. Ziyaretçi sayısının tatmin edici ve ziyaretçilerin konularında uzman kişilerden olması katılımcı firmaların fuar ile ilgili değerlendirmelerine yansıdı. Katılımcı firmaların %99’undan fazlası hedef kitlelerine ulaştıklarını belirttiler.

Katılımcılar, organizasyonu değerlendirme kriterlerinin tümünde iyi not verdiler. Standı ziyaret eden ziyaretçi sayısına bağlı olarak gelişen detaylı iş görüşmeleri ve yeni iş bağlantıları, fuar sonrası kurulabilecek ticari bağlantı olanaklarını yarattı.

Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, yurtdışından gelen ziyaretçi kalitesinde hatırı sayılır bir memnuniyet  yaşattı. Fuar tarihi ile Suriye’ye müdahale söylentilerinin aynı haftaya denk gelmesi nedeniyle oluşan tedirginlik bir miktar yabancı ziyaretçiyi olumsuz etkilemesine rağmen yabancı satın almacıların niteliği oldukça tatmin ediciydi.

Fuarı ziyaret edenlerin %95’inden fazlası kuruluşlarının satın alma kararlarında söz sahibi veya doğrudan karar verme yetkisine sahip kişilerdi. Ziyaretçilerin %63’ü de halı perakende satıcılarından oluşuyordu.

Tüketiciler kalitenin farkına yeniden varmaya başladı. Kaliteli ürünlere yönelik ilgi ve talep oldukça fazlaydı. Günümüzde iç mekanların kişiliklerin bir ifadesi olarak görülmesi ve müşterilerin istenen sonucu elde etmek için daha fazla para ödemeye hazır olmaları dikkat çekiciydi.

Fuarda kesin olarak saptanan başka bir eğilim ise klasik halıların dışında, müşterilerin daha modern ve tarzı olan halılara yöneliyor olmasıydı. Özellikle genç tüketiciler daha canlı renkleri tercih ediyorlar.

Halı sektörünün üreticileri, ithalatçıları ve ihracatçılarının en güçlüleriyle gerçekleştirilen etkinlik, somut çözümlere tanıklık etmek ve akıllara takılan sorulara değerli yanıtlar almak için eşsiz bir platformdu. Fuar, perakendeciler için faydalı püf noktaları sundu.

4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, halı dünyasının üst düzey yöneticilerini başarıyla bir çatı altında toplayarak, karar vericilerin mutlaka görmesi gereken bir etkinlik olduğunu bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin her yerinden gelen ziyaretçiler Gaziantep’te toplandılar ve sektördeki yenilikleri yakından izleme olanağı buldular.

Fuar, sektördeki profesyoneller ve konusunda uzman teknik elemanlar için çok önemli bir etkinlikti.

2014 yılında Marka Fuarcılık tarafından 5. kez düzenlenecek olan Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı,

4-7 Eylül 2014 tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine kapılarını açacak.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer