YÜKSEK KALİTE STANDARTLARINDA ÜRETİM VE İSTİKRARLI BÜYÜME

Cem Baki Sinal: “Firmamız, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ile belgelendirilen ve bu belgenin gereklerini en iyi şekilde yerine getiren bir kuruluştur. Ülkemizin ve dünyanın saygın kuruluşlarının belirlemiş olduğu standartlar (ISO, BS ve TSE Standartları) ışığında yapmış olduğumuz bu çalışmalar neticesinde müşterilerimizin talep ettiği ürünleri en iyi şekilde sunmayı başarıyoruz.”

1974 yılından bu yana iplik, elyaf ve halı sektörlerinde faaliyet gösteren son derece köklü ve saygın bir firma olan Elsan Elyaf, gerek gelişmiş kalite standartları doğrultusunda yaptığı üretim gerek yurt dışına gerçekleştirdiği ihracat vasıtasıyla ülke ekonomisine yaptığı katkılar gerekse çevresel ve sosyal konulardaki duyarlılığıyla dikkat çekiyor. Üretimde nitelik ve niceliği en üst seviyede tutmayı başaran Elsan Elyaf gösterdiği istikrarlı büyüme ve geleceğe yönelik akıllı stratejileriyle sektördeki yerini daha uzun süre koruyacak gibi görünüyor. Biz de Elsan Elyaf’ın faaliyetleri hakkında bilgi almak ve 4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı’yla ilgili düşüncelerini öğrenmek için Genel Müdür Cem Baki Sinal ile görüştük ve kendisine birtakım sorular yönelttik.

1974 yılından beri iplik, elyaf ve halı sektörlerinde faaliyet gösteriyorsunuz. 1974’ten bugüne gelirken nasıl bir vizyon ve planlamayla şu anda bulunduğunuz saygın konuma ulaştınız?

1974’te üretime başladığımız ilk günden bu yana, müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda hareket ederek, müşteri beklentilerini dikkate alarak ve sürekli kendimizi yenileyerek çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Türkiye’de ilk polipropilen elyaf üretim tesisi olmanın getirdiği avantaj ile kalite standartlarını birleştirerek üretimlerimizin devamlılığını sağlamaya çalıştığımızdan, ürün yelpazemizi geliştirerek yenilikleri takip etmemiz, çevreye zarar vermeden doğa dostu malzemeler kullanmamız ve en önemlisi çok çalışarak yolumuza devam etmemiz bizi bugüne kadar tercih edilen bir marka haline getirmiştir.

elsan_2

Üretiminizin ne kadarını yurt içinde pazarlıyor ne kadarını yurt dışına ihraç ediyorsunuz? Ürün ihracatı gerçekleştirdiğiniz başlıca ülkeler hangileridir?

Üretimlerimizin %70’i yurtiçi, %30’u yurtdışı olarak dağılmaktadır. Yurtdışında, Irak, İran, Filistin ve İngiltere başta olmak üzere diğer ülkeler ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Yıllık iplik, elyaf ve halı üretim kapasiteniz tam olarak ne kadardır?

Non-Woven Halı 12.000.000 m2, Bukle Halı 3.000.000 m2, Tufting Halı 1.000.000 m2, BCF İplik 2000 ton, CF İplik 1000 ton, Beton Elyafı 1000 ton, El Örgü İpliği 3120 ton, Elyaf Üretimi 10.000 ton’dur.

Ürünlerinizin kalitesini nasıl denetliyorsunuz? Belirli bir standardı yakalamak için ne tür kalite kontrol faaliyetleri yürütüyorsunuz?

Firmamız, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ile belgelendirilen ve bu belgenin gereklerini en iyi şekilde yerine getiren bir kuruluştur. Dolayısı ile en iyi ürün için en doğru hammadde yaklaşımıyla hareket ederek, en başından itibaren kaliteli üretim ile yol alıyoruz. Yarı mamul ve mamul aşamalarında da bu çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizin ve dünyanın saygın kuruluşlarının belirlemiş olduğu standartlar (ISO, BS ve TSE Standartları) ışığında yapmış olduğumuz bu çalışmalar neticesinde müşterilerimizin talep ettiği ürünleri en iyi şekilde sunmayı başarıyoruz.

cem_baki_sinalSon yıllarda dünya çapında tekstil, iplik ve halı firmaları sosyal ve çevresel konularda daha çok sorumluluk almaya başladılar. Elsan Elyaf olarak sizin bu gibi konularda ne gibi hassasiyetleriniz var?

Yönetim Kurulu Başkanımız, Yönetim Kurulu ve İdari Yönetim başta olmak üzere, üretkenlik, verimliliğin gözlenmesi ve tüm olumsuzlukların minimum düzeye indirilmesi temel yaklaşımlarımızın başında gelmektedir.

Başta Eğitim ve Kültür-Sanat olmak üzere, istihdam yaratacak projelere katkıda bulunmak, ilerleyen dönemlerde hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra, doğa dostu malzemeler ve doğal kaynakları kullanarak enerji tasarrufunun sağlanması için gereken çalışmalar yapılmaktadır. Fabrikamızın bulunduğu lokasyon itibarı ile orman alanlarının korunması için gereken özen ayrıca gösterilmektedir.

Beton elyafı üretimine büyük önem verdiğinizi biliyoruz. Bu elyafın özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır?

Beton elyafı özellikle inşaat sektöründe tercih edilen bir elyaf tipidir. Çimento bazlı ürünlerin rötreve büzülme çatlaklarını büyük ölçüde azaltan, donma-çözülme, yangın, darbe ve aşınma gibi özellikleri iyileştiren yüksek performanslı saf polipropilen liftir. Yüksel alkali dayanımlıdır. Su, asit ve bazlara karşı dayanıklı olup paslanmazdır. Atmosfer gazından etkilenmez ve beton karışımlarda homojen şekilde dağılmaktadır.

Orhangazi’deki fabrikanızda ne tür iplikler üretiyorsunuz? Bu ipliklerin temel kullanım alanları nelerdir?

Fabrikamızda, BCF, CF ve El örgü ipliği üretimleri devam etmektedir. BCF iplik bukle halı üretiminde kullanılmakla beraber bobin halinde tekstil firmalarının ihtiyaçlarını gidermek amacı ile tercih edilmektedir. Aynı şekilde CF iplik; iç giyim, ev tekstili, mobilya ve aksesuarları ve dar dokuma sektörlerinin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. El örgü İpliği ise hobi amaçlı kullanılmaktadır.

Firmanızın önümüzdeki yıllara dair ne gibi bir vizyonu var? Elsan Elyaf hızlı bir büyümeyi mi yoksa küresel ve ulusal ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek kontrollü bir büyümeyi mi hedefliyor?

Firmamız, ürün geliştirmek ve mevcut ürünleri farklı müşterilere ulaştırmak için pazar araştırmasına devam etmektedir. Sektörün ihtiyaçlarını belirleyip bu yolda devam etmek istiyoruz. Bunun için bazı mevcut ürünlerin üretimlerini durdurarak, daha işlevsel ürünleri üretmeyi planlıyoruz. Türkiye pazarında boyutsal ve miktar olarak (yaklaşık 12.000.000-13.000.000 m2) pastanın en büyük diliminde yer alan ve Elsan adı ile bütünleşmiş fuar ve event tipi non-woven halıların üretimi aynı şekilde devam edecektir.

Yurtiçi ve yurtdışında yeni işbirlikleri ve iş ortaklarına yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir.

Aynı zamanda, Türkiye ekonomisine ve şirketimize katkıda bulunmak amacı ile kısa süre serildikten sonra kaldırılan veya imha edilen fuar halılarının geri dönüşümüne yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

Fabrikamızda 2 yıldır devam eden mevcut makinaların yerleşimi, fiziksel ortamda konforlu çalışmaları projemiz de Mart 2014’te tamamlanacaktır. Tüm bu yenilikler ve çalışmalar sonucunda küresel ve ulusal ekonomik gelişmeleri takip ederek büyümeyi hedeflemekteyiz.

Sizce 2012/2013 döneminde özellikle Avrupa’yı etkileyen Euro Bölgesi krizi gibi bölgesel veya küresel ekonomik darboğazlar yakın gelecekte içinde bulunduğunuz sektörü etkileyecek midir? Bu gibi büyük çaplı olası krizlere karşı firmanızın aldığı tedbirler nelerdir?

Bahsetmiş olduğunuz Euro bölgesi krizi sadece halı, iplik, elyaf sektörünü değil, tüm sektörleri etkileyebilir. Dolayısı ile hiçbir şekilde etkilenmeyeceğiz demek yanlış bir cevap olacaktır.

Yukarda belirttiğimiz olumsuz etki ile ilgili olarak geliştirilebilecek en önemli çalışma, ihraç pazarlarını çeşitlendirmektir. Afrika ve Orta Doğu ülkeleri gibi krizden göreli olarak daha az etkilenen ülkelere yönelik ihracat stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bizler de globalleşen dünya şartlarında mevcut ürün gamımız ve çeşitliliğimiz ile önlemimizi almaya çalışmaktayız.

4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı’nı sektöre faydası açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Fuarın organizasyonunu nasıl buldunuz? Sizce fuarın katılımcı firmalara sağladığı avantajlar nelerdir?

4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, bulunduğu lokasyon sebebi ile tüm Ortadoğu’nun rahatlıkla ulaşabileceği bir konumda yer almaktadır. Dolayısı ile Ortadoğu müşterisine bu fuarda rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Yeni müşterilere ürünleri tanıtmanın yanı sıra, mevcut müşteriler ile yeni ürünler ve talepleri ile ilgili görüşmeler de yapılmaktadır. Fuar organizasyonunu ve katılımı iyi olarak değerlendirebiliriz.

4. Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı’ndan beklentileriniz nelerdi? Elsan Elyaf olarak beklediğinizi buldunuz mu?

Ortadoğu Halı Fuarı’ndan beklentimiz, yeni müşteri kitleleri ile bir araya gelmek ve ürünlerimizi sunmak, aynı zamanda mevcut müşterilerimiz ile görüşerek genel durum değerlendirmesi yapmak, güncellenen ürünler ile ilgili bilgi vermek ve fikir alışverişinde bulunmak idi. Bu anlamda beklentilerimizin karşılandığı düşüncesindeyim.

İmalatını yaptığınız ürünler arasında halı ve halı ürünleri de yer alıyor. Türkiye’de halı sektöründeki hızlı büyümeyi nasıl yorumluyorsunuz? Kimileri bunun yapay bir büyüme olduğunu söylüyor. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

Firmamız adına değerlendirmem gerekir ise, bunun yapay bir büyüme olduğunu düşünmüyorum. Bizler gibi artan tüketici talepleri doğrultusunda hareket edilmesi halinde yapay büyüme yerine kalıcı ve doğal büyüme olacağı düşüncesindeyim.

Sizce sektörünüzün temel sorunları nelerdir? Elsan Elyaf olarak en çok hangi konularda zorluk çekiyorsunuz?

Sektörümüz, rekabete çok açık bir sektördür. Benzer ürünlerin piyasada boy göstermesi, buna bağlı olarak kar oranlarının çok düşük olması ve az da olsa Uzakdoğu menşeli ürünlerin piyasada boy göstermesi sektörün temel sorunları arasında yer almaktadır. Elsan Elyaf olarak bizler de bu konularda zorluk çekmekteyiz.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer