YÜZYILLARI AŞAN HALICILIK SANATI

Ralph Waldo Emerson: “Güzellik aşkı beğeniyi, yaratma aşkı ise sanatı doğurur.”

Halı yapımının tam olarak ne zaman ve nerede icat edildiğini belirlemek her ne kadar zor olsa da uzmanlar ilk halıların Orta Asya, Anadolu, Türkmenistan, İran ve Çin’de üretildiğini söylüyor. Bu yüzden de bahsedilen bölge çoğunlukla “Halı Kuşağı” olarak adlandırılıyor. Anadolu’da 13. yüzyıldan beri zengin renkler, sıcak tonlar, sıradışı desenler ve geleneksel motiflerle harika halılar dokuyan Türk kadınlarının, halıcılık tarihinin bugünlere gelmesindeki katkıları gözardı edilemez.

Yüzyıllardır üretilen halıların ve kilimlerin her biri gelenekleri, tarihi ve yaratıcılarının imzasını taşıyor. Emerson’un söylediği gibi güzele olan aşkımız, el dokuması kilimlere bakarken aldığımız hazzı ve yaratma aşkımız da o güzelim halı ve kilimlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Güzele olan aşkımız ve yaratma hevesimiz devam ettikçe halıcılık ve kilimcilik de yaşayan ve gelişen sanatlardan olmaya devam edecek.

YÜZYILLARI AŞAN HALICILIK SANATI

Günümüzde dünya halı piyasalarında, en eski ve en lüks Türk ve İran halılarından renk renk Kashmiri halılarına uzanan, her biri kültürel etkiler taşıyan geniş ürün yepazesinde herkes için uygun birşeyler bulmak mümkün. Tüm bu muhteşem halı ve kilimler evlerin ve ticari mekanların güzelliğini arttırıyor. Teknik olarak halı ve kilim terimleri dünya genelinde birbirinin yerine kullanılıyor. Örneğin, Amerika’da “halı” kelimesi duvardan duvara döşenmiş halılar ve “kilim” kelimesi de parça halı ya da kilimler için kullanılırken, Hindistan’da her iki kelime de tüm kilim ve halı çeşitleri için ayrım yapılmaksızın kullanılıyor.

18. yüzyıla kadar kilimler yaygın olarak masa örtüsü ya da duvar süslemesi olarak kullanılıyordu. O tarihten sonra halıların yaygın kullanım alanı masa ve duvarlardan zemine kaydı. İlk başlarda el dokuması halılar yaygınken günümüzde makine halıları da piyasada önemli bir yere sahip. Halılar, tarih boyunca çadırlarda, evlerde, hanlarda, saraylarda, otellerde, ofislerde ve daha birçok mekanda çevreyi güzelleştirmenin yanısıra soğuktan ve sesten kaçınma gibi birçok farklı amaçla kullanıldı. Günümüzde çok geniş bir hedef kitlenin taleplerini karşılamak adına, sürekli gelişen bir sektör ve artan sayıda halı üreticisi var. Müşteri memnuniyeti doğrultusunda desenlerine, dokuma tekniklerine ve kullanılan malzemeye göre çeşitli kategorilere ayrılmış çok sayıda halı üretiliyor. Halı yapımında yaygın olarak kullanılan hammaddeler; sıcaklık veren ve uzun ömürlü yün, egzotikliği ile ipek, jüt, nylon, polyester, olefin ve akrilik gibi bazı sentetik malzemelerdir. Bambu ve Coir halılar da doğa dostu olan başka bir sınıfa dahildir.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer