ZAMANSIZ DOKULAR

İnsanların duygularını, ruh hallerini aktardığı el emeğinin bu emsalsiz örnekleri, doğaçlama modelleri, zarif motifleri ve yeni kimlikleriyle zamansız birer sanat eseri.

Apex’in hikayesi, 1990’lı yılların başlarında el tezgahlarında dokunan unutulmaya yüz tutmuş, tiftik dokuma kilimleri günümüz koşullarına uyarlamasıyla başlıyor. Apex Halı bugün 450 bayisi ve 40 farklı ürün grubuyla modern halılarını tüketicilere ulaştırıyor. Sektörde geride bıraktığı 20 yılın verdiği tecrübe ile yenilik, kalite ve modern halı denince akla ilk gelen isim oluyor. Apex Halı’nın en yeni koleksiyonları; Heritage koleksiyonu; Anadolu mirası el dokuma halılar, doğal güneş ışığı altında soldurulup daha sonra geleneksel yıkama ve bakım işlemlerine tabi tutuluyor. Bu da koleksiyondaki her parçayı kendine has ve benzersiz kılıyor.

Nakkaş halı koleksiyonu, son zamanlarda trend olan geleneksel morokko motiflerininin güncel renklerle sentezinden oluşuyor.

Vintage koleksiyonu; Antika halı eksperleri tarafından Anadolu’nun farklı yörelerinden toplanan halılar, geleneksel yıkama ve boyama işlemlerine tabi tutuluyor. Bu döneme ait binlerce halı arasında yapılan seçkide, tabiri caizse çil durumunda olanları, özgün desenleri korunarak Vintage koleksiyonuna dahil ediliyor.

Patchwork koleksiyonu; Bu halıların bir kısmı güncel renklere boyanıyor. Diğer halı parçaları uygun bir renk kompozisyonuyla, el dikişiyle birleştiriliyor. Pastel tonlar, neon renkler elle yapılan hassas bitimlerle Patchwork koleksiyonunda hayat buluyor.

Ayrıca yine bu dönemde kullanılan el dokuması tekstiller ve kilimler orijinal renkleri korunarak Kilim Patchwork yapılıyor.

Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailtumblrRedditDiggStumbleUponflattrbuffer